IMPORT
Robert Fico: Człowiek, który żyje zemstą
Przez wiele lat mało kto zajmował się słowackim premierem Robertem Fico – dopóki zabójstwo dziennikarza Jána Kuciaka nie doprowadziło do jego upadku i nie ujawniło skali korupcji w jego administracji. Fico powrócił jako premier dzięki rozpowszechnianiu teorii spiskowych o COVID-19 i prorosyjskim narracjom. Dziś atakuje swoich wyimaginowanych wrogów: niezależne media, opozycję i organy ścigania. Kim jest premier Słowacji, postrzelony przez zamachowca na wyjazdowym posiedzeniu rządu?
Od zabójstwa holenderskiego dziennikarza po przedwyborczy deepfake w Słowacji
The Organised Crime and Corruption Watch to wspólny projekt siedmiu redakcji śledczych należących do OCCRP (The Organised Crime and Corruption Reporting Project). W każdej edycji zespół bada temat przestępczości zorganizowanej lub korupcji i przedstawia najistotniejsze fakty.
Od inwigilacji dziennikarzy po duńską sektę działającą w Czechach
Raport opiera się na pracy siedmiu mediów śledczych z Europy Centralnej, które są członkami The Organised Crime and Corruption Reporting Project.
Od oszustw związanych z importem zboża do zarabiania na dezinformacji
Od oszustw związanych z importem zboża do krajów Unii Europejskiej graniczących z Ukrainą po skandal w zakładzie recyklingu baterii litowo-jonowych na Węgrzech, od rosyjskiego szpiega powiązanego z GRU po to, jak dezinformacja może generować gigantyczne zyski w Słowacji – oto The Organised Crime and Corruption Watch, wydanie regionalne nr 8.
Sygnaliści w niebezpieczeństwie
Sygnaliści pomagają dziennikarzom w Europie Środkowo-Wschodniej i są niezbędni dla sprawnej demokracji, ale ich ochrona nie jest dostateczna.
Powiedzieć jak najmniej: wolność informacji w Europie Środkowej
Dostęp do informacji publicznej jest jednym z najważniejszych narzędzi kontroli władzy zarówno dla dziennikarzy, jak i obywateli.
Teoretycznie wszystkie kraje Europy Środkowej mają prawo dotyczące przejrzystości. W praktyce nie zawsze spełniają one swoje zadanie.
Dziennikarze pod ostrzałem: ataki na media w Europie Środkowej
Media są atakowane na całym świecie. Pogłębiony przez pandemię Covid-19 i związane z nią niezadowolenie społeczne trend wzmacniają politycy podżegający do nienawiści wobec tych, którzy ich krytykują. We wschodniej części UE obserwujemy, jak efektem mogą być ataki fizyczne, w tym zabójstwo słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej. Badania przeprowadzone w Słowacji sugerują, że aby się chronić, niektórzy dziennikarze stosują autocenzurę.
Bójcie się. Fragment książki „Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy”
Mariusz Sepioło, dziennikarz śledczy Frontstory.pl, autor bestsellerów, w książce „Narodowcy. Z ulic na szczyty władzy” rusza tropem polskich nacjonalistów, demaskując ich hipokryzję i metody kamuflażu. Przeczytaj fragment książki opublikowanej przez Wydawnictwo Znak.
Jak kraje UE szpiegują swoich obywateli
Jak kraje europejskie szpiegują swoich obywateli. Programy szpiegujące w Polsce, Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Czechach i na Węgrzech.
Korupcja w służbie zdrowia (II)
Druga cześć materiału o korupcji w sektorze opieki zdrowotnej w krajach Europy Wschodniej.