The Organised Crime and Corruption Watch to wspólny projekt siedmiu redakcji śledczych należących do OCCRP (The Organised Crime and Corruption Reporting Project). W każdej edycji zespół bada temat przestępczości zorganizowanej lub korupcji i przedstawia najistotniejsze fakty.
Dostęp do informacji publicznej jest jednym z najważniejszych narzędzi kontroli władzy zarówno dla dziennikarzy, jak i obywateli. Teoretycznie wszystkie kraje Europy Środkowej mają prawo dotyczące przejrzystości. W praktyce nie zawsze spełniają one swoje zadanie.
Media są atakowane na całym świecie. Pogłębiony przez pandemię Covid-19 i związane z nią niezadowolenie społeczne trend wzmacniają politycy podżegający do nienawiści wobec tych, którzy ich krytykują. We wschodniej części UE obserwujemy, jak efektem mogą być ataki fizyczne, w tym zabójstwo słowackiego dziennikarza Jana Kuciaka i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej. Badania przeprowadzone w Słowacji sugerują, […]
Reporterzy z sieci The Organised Crime and Corruption Reporting Project (OCCRP) ujawnili w ostatniej dekadzie dziesiątki oszustw dotyczących funduszy unijnych. To już druga część biuletynu poświęconemu tematowi defraudacji unijnych funduszy.
Jak oszukiwać, to na funduszach unijnych – taka smutna prawda płynie z kilku dziennikarskich śledztw w krajach Europy Wschodniej. Pierwsza część cyklicznego raportu The Organised Crime and Corruption Watch.
Przekaż 1,5% na ważne tematy i niewygodne pytania
Możesz mieć realny wpływ na to, jakie historie ujrzą światło dzienne.
Przekazując 1,5% Fundacji Reporterów, pomożesz finansować niezależne śledztwa. Nie zarabiamy na reklamach, nie oszukujemy clickbaitami. Dzięki Tobie będziemy ujawniać korupcję, nadużycia władzy i zewnętrzne wpływy.