Skip to content
Menu

Bąkiewicz Robert

Urodzony w 1976 r. w Pruszkowie prezes stowarzyszeń Marsz Niepodległości, Roty Niepodległości i Straż Narodowa. Wcześniej przez kilka lat związany z Obozem Narodowo-Radykalnym, nieformalną grupą Narodowy Pruszków i środowiskiem czasopisma „Polska Niepodległa”. Jeszcze wcześniej przedsiębiorca, właściciel zlikwidowanej w 2011 r. firmy budowlanej [źródło].

Jeden z oskarżonych o nawoływanie do nienawiści na tle narodowościowym i religijnym w procesie przed sądem w Białymstoku w 2016 r. (ostatecznie uniewinniony w 2021 r.). Przed sądem w Warszawie toczy się proces karny, w którym Bąkiewicz jest oskarżony o naruszenie nietykalności cielesnej uczestniczki protestów po wyroku Trybunału Konstytucyjnego ws. aborcji.

Bąkiewicz ma na koncie m.in. wypowiedzi antyuchodźcze. Uczestniczył w wizytach w Jedwabnem, gdzie przekonywał, że do ponownego zbadania sprawy mordu na Żydach „konieczne są ekshumacje”, i na granicy polsko-białoruskiej, gdzie w trakcie kryzysu uchodźczego nawoływał do budowy muru chroniącego granicę przed „nachodźcami”.

OD DEZINFORMACJI DO NIENAWIŚCI: PROJEKT DOKUMENTUJĄCY NARRACJE I DZIAŁANIA RADYKALNYCH I EKSTREMISTYCZNYCH GRUP
ORAZ ORGANIZACJI STOSUJĄCYCH MANIPULACJĘ WYMIERZONĄ W PRAWA CZŁOWIEKA
więcej >>