Skip to content
Menu

Rola Marcin

Urodzony w 1989 r. polski prawicowy influencer, bloger, youtuber i komentator polityczny. Posiada udziały w kilku spółkach medialnych.

Przed 2015 r. Rola był zwolennikiem Janusza Korwin-Mikkego, eurosceptycznego, ultrakonserwatywnego i prorosyjskiego polityka. Zaistniał w polityce w 2015 r. jako rzecznik prasowy i kandydat do Sejmu z ramienia partii Kukiz’15. Od 2016 r. twórca i współwłaściciel portalu i telewizji internetowej wRealu24. Jako prowadzący utrwalał takie stwierdzenia jak „muzułmanie to gwałciciele i pedofile”. Gdy jego programy stały się głośne jako przykłady mowy nienawiści, m.in. cytowane w relacji BBC z 2018 r. [źródło], za znajomość z Marcinem Rolą byli krytykowani politycy koalicji rządzącej (Prawa i Sprawiedliwości oraz Zjednoczonej Polski). W 2019 r. został nieprawomocnie skazany za zniesławienie uczestniczek protestu kobiet Czarny Piątek, które nazwał „femi-nazistkami” (później został uniewinniony przez Sąd Najwyższy). Brał udział jako moderator w kilku debatach, w których uczestniczyli działacze skrajnie prawicowej organizacji Obóz Narodowo-Radykalny. Od czasu przejęcia władzy w Polsce przez Prawo i Sprawiedliwość był również zapraszany jako „niezależny dziennikarz” do mediów publicznych. W 2021 r. Rola został współautorem książki „Kulisy manipulacji. Jak teorie spiskowe stały się faktem”.

Wiosną 2022 r. strona wRealu24.pl wraz z kilkoma innymi znanymi z szerzenia dezinformacji i rosyjskiej propagandy serwisami została zablokowana przez polskie służby, a w sierpniu YouTube usunął wszystkie materiały filmowe z kilku kanałów prowadzonych przez Rolę na tej platformie. Rola kontynuuje swoją działalność na Facebooku, Twitterze i własnej platformie streamingowej BanBye.com, która ma być alternatywą dla YouTube. Zarówno wRealu24, jak i platforma BanBye są działalnością dochodową: w 2021 r. miały łącznie ponad 2,5 mln zł przychodu z darowizn i 504 tys. zł zysku netto [źródło].

OD DEZINFORMACJI DO NIENAWIŚCI: PROJEKT DOKUMENTUJĄCY NARRACJE I DZIAŁANIA RADYKALNYCH I EKSTREMISTYCZNYCH GRUP
ORAZ ORGANIZACJI STOSUJĄCYCH MANIPULACJĘ WYMIERZONĄ W PRAWA CZŁOWIEKA
więcej >>