Skip to content
Menu

Olszański Wojciech

Pseudonim: Aleksander Jabłonowski. Urodzony w 1960 r. polski aktor teatralny i filmowy, w latach 1983-87 występujący na deskach Teatru Narodowego, odtwórca epizodów m.in. w filmach „Quo Vadis” i „1920 Bitwa Warszawska”, a także działacz nacjonalistyczny i prorosyjski, znany przede wszystkim z internetowej Niezależnej Polskiej Telewizji (NPTV) współtworzonej razem z bliskim współpracownikiem Marcinem Osadowskim. Olszański zyskał rozpoznawalność dzięki występom w mediach społecznościowych (w tym na kanale NPTV na YouTube i stronie na Facebooku), wulgarnym, homofobicznym, ksenofobicznym i antysemickim wypowiedziom. W wypowiedziach Olszańskiego zdarzały się też groźby ataków fizycznych: bicia, gwałtów, „eliminowania” (źródło). 

Po raz pierwszy zaczęło być o nim głośno w okolicach 2012 r., kiedy wystąpił jako uczestnik inscenizacji w 181. rocznicę bitwy pod Olszynką Grochowską. Jako „reżyser” i „inscenizator” gościł w studio programu „Polski punkt widzenia” w TV Trwam w roku 2014 i 2015. Występował w programie artystycznym w ramach obchodów 69. urodzin Radia Maryja. W 2013 r. recytował „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Heberta z okazji zorganizowanej w warszawskim parku Traugutta rocznicy wybuchu powstania styczniowego. 

W kwietniu 2016 r. jako „członek Związku Jaszczurczego” pojawił się w internetowej telewizji eMisja.tv Piotr Korczarowskiego, jawnie antyukraińskiej i prorosyjskiej, w której wypowiadali się m.in. prorosyjscy działacze Mateusz Piskorski i Nabil al-Malazi. Związek Jaszczurczy – do którego tradycji nawiązuje, i z którą utożsamia się Olszański – to nieistniejąca już organizacja, założona w październiku 1939 r. przez działających w antyhitlerowskim podziemiu narodowców związanych z przedwojennym Obozem Narodowo-Radykalnym, rozwiązana w 1944 r. 

Formalnie Olszański związany jest od 2016 r. z Towarzystwem Krzewienia Edukacji Historycznej im. 1 Pułku Ułanów Krechowickich, którego prezesem jest Adam Sujecki,, porucznik kawalerii ochotniczej, członek zarządu Federacji Kawalerii Ochotniczej RP.

Kieruje Stowarzyszeniem Narodowy Front Polski, założonym w lipcu 2017 r., wówczas pod nazwą Stowarzyszenie Narodowy Świt (w nawiązaniu do greckiej neonazistowskiej partii Złoty Świt) przez Marka Gralewskiego, wówczas redaktora wMeritum.pl (prawicowego portalu, którego redaktor naczelny prowadził profil facebookowy Janusza Korwin-Mikkego) i Marcina Żółkowskiego, wówczas działacza stowarzyszenia Obóz Wielkiej Polski, człowieka, który publicznie przyznaje się do odsiadki w więzieniu i związków z gangiem Jerzego W. ps. „Żaba”, częścią gangu pruszkowskiego odpowiedzialną za przemyt narkotyków. Stowarzyszenie Narodowy Świt zmieniło nazwę na Narodowy Front Polski w 2018 r., kiedy opuścił je dotychczasowy zarząd, a nowym prezesem został Wojciech Olszański. 

Uznawany jest za przedstawiciela środowiska „kamratów” (lub „rodaków kamratów”) – sieci nieformalnych grup o charakterze nacjonalistycznym, a także neopogańskim – którego członkowie zaktywizowali się w okresie pandemii. Jako „kamraci” (występujący w mundurach jak Olszański) przedstawiali się m.in. ludzie, którzy w okresie wzmożonych zachorowań na koronawirusa atakowali pracowników sanepidów. Sam Olszański również znany jest z wypowiedzi podważających prawdziwość koronawirusa i konieczność powszechnych szczepień. (źródło)

Był współorganizatorem (razem z Marcinem Osadowskim) marszu, który 11 listopada 2021 r. przeszedł ulicami Kalisza. W trakcie wydarzenia Olszański i Osadowski wygłaszali antysemickie teorie i podpalili tekst Statutu Kaliskiego, przywileju tolerancyjnego dla Żydów z XIII wieku. Razem z zaproszonym przez nich Piotrem Rybakiem (przedsiębiorcą spod Wrocławia, znanym ze spalenia kukły Żyda w 2015 r.) zostali zatrzymani przez policję pod zarzutami głoszenia nienawiści. Olszański opuścił areszt po trzech tygodniach i wpłacie poręczenia majątkowego.

Ponownie aresztowany został w styczniu 2022 r. za stosowanie gróźb karalnych po tym, jak podczas antyszczepionkowego wiecu w Bydgoszczy groził śmiercią posłom, a dziennikarzom „rozstrzelaniem”. Z aresztu wyszedł w maju 2022 r. 

OD DEZINFORMACJI DO NIENAWIŚCI: PROJEKT DOKUMENTUJĄCY NARRACJE I DZIAŁANIA RADYKALNYCH I EKSTREMISTYCZNYCH GRUP
ORAZ ORGANIZACJI STOSUJĄCYCH MANIPULACJĘ WYMIERZONĄ W PRAWA CZŁOWIEKA
więcej >>