Skip to content
Menu

Sendecki Eugeniusz

Urodzony w 1971 r., pochodzący z Tomaszowa Lubelskiego lekarz podstawowej opieki zdrowotnej z doświadczeniem w „odtruwaniu poalkoholowym” (pracował w izbach wytrzeźwień), działacz nacjonalistyczny i prorosyjski, twórca internetowej Telewizji Narodowej (obecnie na osobistym kanale Eugeniusza Sendeckiego na YouTube). Ma na koncie liczne antysemickie wypowiedzi, m.in. na wiecu w Kaliszu w maju 2022 r.

Jak sam mówi, działał w Młodzieży Wszechpolskiej, Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym (partii narodowo-katolickiej założonej przez Wiesława Chrzanowskiego) i Lidze Polskich Rodzin (partii założonej przez Romana Giertycha, rekrutującej się m.in. z działaczy MW) (źródło). 

Od 2002 r. zasiada w komisji kontrolnej mazowieckiego oddziału Stowarzyszenia „Nie dla Unii Europejskiej”. Jego przewodniczącym jest Włodzimierz Rynkowski, wiceprzewodniczący stowarzyszenia Związek Zachodniosłowiański, a do 2018 r. wiceszef partii Związek Słowiański (ZS), upominającej się o współpracę z Rosją i Białorusią, nawołującej do wyjścia Polski z UE. 

W latach 2004–2016 Sendecki był członkiem zarządu głównego Stowarzyszenia Narodowego im. Romana Dmowskiego, założonego w 1989 r., głoszącego nacjonalistyczne, eurosceptyczne poglądy. Prezesem stowarzyszenia do dziś jest Marian Barański, adwokat, fundamentalista katolicki, prezes Legionu Miłośników Maryi i jeden z sygnatariuszy listu do Władimira Putina z 2014 r., krytykującego politykę „imperialistycznego Zachodu” wobec zajęcia Krymu przez Rosję, dziś członek Rady rządowego Instytutu Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.

Sendecki jest współtwórcą nieistniejącego już dziś portalu Nowy Ekran. Ludzie z nim związani, w tym Sendecki, organizowali m.in. akcję „Wykopmy Bronisława Geremka z Powązek”. W Nowym Ekranie współpracował z innym prorosyjskim narodowcem Bartłomiejem Kurzeją. Sendecki i Kurzeja pisali także w portalu Neon24, następcy Nowego Ekranu. (źródło)

W 2010 r. Sendecki startował na radnego Warszawy w wyborach samorządowych z list partii Polska Patriotyczna, założonej dwa lata wcześniej (źródło). PP miała charakter nacjonalistyczny, nawiązywała wprost do myśli Romana Dmowskiego, twórcy przedwojennej Narodowej Demokracji. Po wymianie kierownictwa partii w 2018 r. prezesem PP został Paweł Ziemiński, związany z prorosyjskim i probiałoruskim stowarzyszeniem Wierni Polsce Suwerennej, a w jej szeregach znaleźli się dawni działacze prokremlowskiej, finansowanej przez Rosję partii Zmiana Mateusza Piskorskiego, zatrzymanego pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji i Chin (m.in. Syryjczyk mieszkający w Polsce, popierający politykę Putina Nabil al-Malazi).

W tym samym 2010 r. po katastrofie smoleńskiej Sendecki obecny był także na protestach tzw. obrońców krzyża pod Pałacem Prezydenckim. W maju kolejnego roku wszedł w skład komisji rewizyjnej stowarzyszenia Ruch Obrony Krzyża w Polsce im. św. Maksymiliana Marii Kolbego, którego przewodniczącym był Kazimierz Świtoń, zmarły w 2014 r. opozycjonista z czasów PRL, który pod koniec lat 90., sprzeciwiając się domniemanemu usunięciu krzyża ze żwirowiska na terenie Muzeum Auschwitz-Birkenau, zorganizował akcję stawiania dodatkowych (łącznie ponad 300) krzyży. 

W ostatnim czasie Sendecki aktywnie udzielał się w ruchach antyszczepionkowych, razem z ruchem „kamratów” współorganizował w Warszawie Marsz Dmowskiego (wspólnie z prokremlowskim narodowcem Wojciechem Olszańskim), protestował przeciwko obecności w Polsce wojsk NATO, popierał aneksję Krymu, tuż przed agresją Rosji na Ukrainę domagał się „pokoju z Rosją”, a po 24 lutego na swoim kanale publikował rozmowy z jawnie antyukraińskimi i prorosyjskimi działaczami, m.in. Nabilem al-Malazim, Wojciechem Olszańskim, Maciejem Porębą (skarbnikiem Stowarzyszenia Przyjaźni Polsko-Rosyjskiej). (źródło, źródło)

OD DEZINFORMACJI DO NIENAWIŚCI: PROJEKT DOKUMENTUJĄCY NARRACJE I DZIAŁANIA RADYKALNYCH I EKSTREMISTYCZNYCH GRUP
ORAZ ORGANIZACJI STOSUJĄCYCH MANIPULACJĘ WYMIERZONĄ W PRAWA CZŁOWIEKA
więcej >>