MW to narodowokatolicka organizacja odwołująca się do idei Narodowej Demokracji (endecji) Romana Dmowskiego oraz tradycji przedwojennego Związku Akademickiego Młodzież Wszechpolska, opowiadającego się za ekonomiczną dyskryminacją Żydów i popierającego wprowadzenie na uczelniach tzw. gett ławkowych dla żydowskich studentów. Organizacja została reaktywowana w 1989 r. przez Romana Giertycha, w 2003 r. zarejestrowana jako stowarzyszenie. Od 2018 r. do 2022 r. prezesem MW był Ziemowit Przebitkowski, jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich narodowców, którego w marcu 2022 r. na stanowisku zastąpił Marcin Kowalski
Na początku lat 2000. MW była jedną z najaktywniejszych organizacji nacjonalistycznych w Polsce. W jej szeregach zaczynali wtedy karierę dzisiejsi liderzy Ruchu Narodowego i Konfederacji: Robert Winnicki i Krzysztof Bosak, a także poseł PiS Adam Andruszkiewicz. Organizacja była zapleczem kadrowym dla kierowanej przez Romana Giertycha partii Liga Polskich Rodzin, a jej członkowie zajmowali ministerialne stanowiska. Po tym, jak w okresie rządów PiS-LPR-Samoobrona media opublikowały zdjęcia polityków LPR (w przeszłości działaczy MW) wykonujących gest heil Hitler (później tłumaczyli, że rzekomo „zamawiali pięć piw”), od organizacji odciął się Roman Giertych.
Od roku 2007 r. MW należała do ścisłego grona organizatorów warszawskiego Marszu Niepodległości (wspólnie z ONR). Dziś MW rekrutuje osoby przed 30. rokiem życia. Otrzymanie legitymacji członkowskiej poprzedzone jest kursem i egzaminem z historii ruchu narodowego, historii organizacji i zestawu lektur (m.in. książek Romana Dmowskiego i Jana Mosdorfa).
W ostatnich latach organizacja protestowała m.in. przeciwko programowi relokacji i przesiedleń uchodźców i przyjmowaniu ukraińskich studentów na polskie uczelnie i „dezynfekowała ulice” po Marszach Równości. Wystawiała „akty zgonu politycznego” (m.in. śp. Pawła Adamowicza), wieszała zdjęcia europosłów na szubienicach, prowadzi też kampanię przeciwko Unii Europejskiej. Jej członkowie brali udział w fizycznych napaściach np. na Ukraińców w Przemyślu (2016) oraz chwalili się atakami na osoby LGBT+ we Wrocławiu (2021).