Skip to content
Menu

Falanga

Radykalna nacjonalistyczna i prorosyjska organizacja założona w 2009 r. przez Bartosza Bekiera, wcześniej koordynatora brygady mazowieckiej Obozu Narodowo-Radykalnego, który opuścił po konflikcie z ówczesnym prezesem Przemysławem Holocherem. Przez kilka pierwszych lat działalności znana była głównie z uczestnictwa w ulicznych demonstracjach, w tym w Marszu Niepodległości 11 listopada. 

W 2013 r. działacze Falangi na czele z Bekierem pojechali do ogarniętej wojną domową Syrii, gdzie opowiedzieli się jednoznacznie po stronie sił rządowych Baszara Al-Assada i spotykali się z politykami syryjskiego reżimu. W 2014 r. Falanga opowiedziała się za aneksją Krymu przez Rosję i powołaniem „republik” w separatystycznych okręgach donieckim i ługańskim. W 2018 r. służby bezpieczeństwa Ukrainy zidentyfikowały kilku działaczy Falangi jako głównych winowajców podpalenia ośrodka mniejszości węgierskiej w Użhorodzie [źródło]. Operacja została zlecona przez rosyjskie służby specjalne. 

Falanga współpracowała również z powołaną w 2015 r. przez Mateusza Piskorskiego prorosyjską i antyunijną partią Zmiana. Działacze Falangi stoją za przejęciem i redagowaniem utworzonej w 2005 r. (przez środowisko Młodzieży Wszechpolskiej i Unii Polityki Realnej) dezinformacyjnej witryny Xportal. 

OD DEZINFORMACJI DO NIENAWIŚCI: PROJEKT DOKUMENTUJĄCY NARRACJE I DZIAŁANIA RADYKALNYCH I EKSTREMISTYCZNYCH GRUP
ORAZ ORGANIZACJI STOSUJĄCYCH MANIPULACJĘ WYMIERZONĄ W PRAWA CZŁOWIEKA
więcej >>