Skip to content
Menu

Wołyń Pamiętamy

Fundacja zarejestrowana w 2018 r. przez Katarzynę Sokołowską, działaczkę nacjonalistyczną z Opola. Do jej celów statutowych należą m.in.: „przywrócenie pamięci współczesnych pokoleń o ludobójstwie dokonanym przez nacjonalistów ukraińskich (…) przedstawienie stosunków polsko-ukraińskich zgodnie z prawdą historyczną (…) wyrażenie szacunku i wdzięczności tym Ukraińcom, którzy z narażeniem własnego życia ratowali Polaków przed banderowcami”. W praktyce znana działalność fundacji ogranicza się do produkcji wlepek, naklejek, billboardów i murali z hasłem „Wołyń Pamiętamy” finansowanych z zrzutek w mediach społecznościowych, a także aktywności w mediach społecznościowych, mających charakter stricte antyukraiński. W początkach inwazji Rosji na Ukrainę w kanałach społecznościowych prowadziła działania mające zdemobilizować polskie wsparcie dla Ukrainy i zniechęcać do pomocy ukraińskim uchodźcom, kolportując manipulacje, fake newsy i komentarze prorosyjskich aktywistów. 

W pierwotnym składzie organu nadzorczego Fundacji zasiadał Marcin „Żółty” Ż., rocznik 1971, znany z antyukraińskich akcji. „Żółty” publicznie przyznaje się do wyroku więzienia i związków z gangiem Jerzego W. ps. Żaba, częścią gangu pruszkowskiego odpowiedzialną za przemyt narkotyków. W 2017 r. „Żółty”, wówczas działacz stowarzyszenia Obóz Wielkiej Polski oraz założyciel Stowarzyszenia Narodowy Świt (obecnie funkcjonującego pod nazwą Stowarzyszenie Narodowy Front Polski pod wodzą Wojciecha Olszańskiego) dołączył do Honorowego Komitetu Obchodów Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa Polaków na Kresach Wschodnich założonego przez ks. Tadeusza Isakowicza-Zaleskiego – Ż. zasłużył na to wyróżnienie organizując „miesięcznice wołyńskie”.  

Katarzyna Sokołowska debiutowała jako aktywistka na pikietach organizowanych przez Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych, stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski i Narodowy Świt (obecnie Stowarzyszenie Narodowy Front Polski). 

Poza tym Ż. jest aktywistą prorosyjskim – przez chwilę był jednym z moderatorów facebookowej grupy Braterstwo Polsko-Rosyjskie oraz producentem koszulek „Banderowiec nie jest moim bratem”.  

Od 2019 r. fundacja i jej prezeska współpracuje z byłym księdzem i wydawcą portalu wprawo.pl Jackiem Międlarem – w 2021 r. wystąpiła na zorganizowanym przez niego w Święto Niepodległości Wrocławski Marsz Patriotów pod hasłem „Polska Antybanderowska”.

OD DEZINFORMACJI DO NIENAWIŚCI: PROJEKT DOKUMENTUJĄCY NARRACJE I DZIAŁANIA RADYKALNYCH I EKSTREMISTYCZNYCH GRUP
ORAZ ORGANIZACJI STOSUJĄCYCH MANIPULACJĘ WYMIERZONĄ W PRAWA CZŁOWIEKA
więcej >>