Skip to content
Menu

Sokołowska Katarzyna

Urodzona w 1975 r., opolska aktywistka antyukraińska prowadząca internetowe i outdoorowe kampanie antyukraińskie.

Przedsiębiorczyni z Opola, od 2017 r. rzekomo motywowana historią rodzinną zaangażowała się w aktywizm antyukraiński, w 2018 r. założyła fundację Wołyń Pamiętamy, której prezeską jest do tej pory. Debiutowała na pikietach organizowanych przez Ruch Społeczny Porozumienie Pokoleń Kresowych, Stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski i Narodowy Świt (obecnie Stowarzyszenie Narodowy Front Polski).

Poza administrowaniem fundacyjnymi mediami, Sokołowska na samym Facebooku posiada co najmniej kilka profili pod różnymi nazwiskami, z których administruje otwarte i zamknięte grupy, takie jak np. „Lwów na zawsze polski” czy „Ukraińskie ludobójstwo na południowo-wschodnich Kresach RP”.

W listopadzie 2019 r. Katarzyna Sokołowska została wezwana na policję w związku z jej hejterskimi komentarzami wobec Ukraińców na portalach społecznościowych. Przedstawiciele służb (sama Sokołowska mówi o policji działającej na zlecenie warszawskiej prokuratury) odwiedzili ją w mieszkaniu, konfiskując sprzęt elektroniczny i hasła do kont w mediach społecznościowych. Prokuratura Rejonowa Warszawa Praga-Północ postawiła jej kilkanaście zarzutów szerzenia mowy nienawiści. Pierwsza rozprawa ma się odbyć w czerwcu 2022.

OD DEZINFORMACJI DO NIENAWIŚCI: PROJEKT DOKUMENTUJĄCY NARRACJE I DZIAŁANIA RADYKALNYCH I EKSTREMISTYCZNYCH GRUP
ORAZ ORGANIZACJI STOSUJĄCYCH MANIPULACJĘ WYMIERZONĄ W PRAWA CZŁOWIEKA
więcej >>