Skip to content
Menu

Obóz Wielkiej Polski (OWP)

Nacjonalistyczne i prokremlowskie stowarzyszenie aktywne od 2003 r., a zarejestrowane w 2012 r. Nazwą, założeniami i symboliką nawiązuje do tradycji Obozu Wielkiej Polski założonego w 1926 r. przez Romana Dmowskiego. Obecnie przedstawia się jako organizacja „trzeciej pozycji”, którą określa jako „opcję narodową”.

Prezesem w latach 2012-2017 był Dawid Berezicki (obecnie pozostaje członkiem komisji rewizyjnej), który razem z innym działaczem OWP Wojciechem Wojtulewiczem ​​przyjmował finansowanie na antyukraińskie akcje i zdawał z nich sprawozdania Aleksandrowi Usowskiemu – białorusko-rosyjskiemu narodowemu socjaliście, który do ruchów narodowych w Europie Wschodniej dystrybuował gotówkę od rosyjskich oligarchów [źródło]. Organizację dotował też Jan Kobylański, działacz polonijny i antysemita – OWP współpracował z jego federacją USOPAŁ. Kobylański był też honorowym prezesem OWP.

OWP wspólnie z Związkiem Słowiańskim, Ruchem Suwerenności Narodu, USOPAŁ oraz tygodnikiem „Myśl Polska” Jana Engelgarda organizował demonstracje poparcia dla Rosji po aneksji Krymu w 2014 r. przed rosyjską ambasadą w Warszawie oraz w innych polskich miastach. Dawid Hudziec, jeden z działaczy OWP, który również otrzymywał pieniądze od Usowskiego, w 2014 r. wyjechał – rzekomo jako fotograf – do Donbasu, gdzie pozostaje do dziś. Wyraźnie opowiadał się za prorosyjskimi separatystami, współpracował z agencją Novorossia News Agency.

Po ujawnieniu maili Usowskiego w 2017 r. grupa przeszła kryzys, który poskutkował odejściem Berezickiego ze stanowiska prezesa. Jedna z lokalnych grup, OWP Dzielnica Mazowiecka, po tych wydarzeniach ogłosiła autonomię i zmieniła nazwę na „Obóz Wielkiej Polski 1926”. Dzisiaj jej działacze (m.in. Roland Dubowski) współpracują ze stowarzyszeniem Narodowy Front Polski (wcześniej – stowarzyszenie Narodowy Świt, założone przez Marcina Żółkowskiego), którego prezesem aktualnie jest Wojciech Olszański, narodowiec który zasłynął jako gwiazda patostreamingu pod pseudonimem Aleksander Jabłonowski i czołowa postać w tzw. Ruchu Kamrackim

Prezesem oryginalnego OWP od 2017 r. pozostaje Maciej Wydrych, sekretarz organizacji od jej powstania.  Po 2017 r. organizacja zmniejszyła aktywność – poza działaniami antyukraińskimi, antyunijnymi i anty-NATO angażuje się głównie w akcje innych organizacji, np. działania anty-LGBT+ fundacji Pro oraz w aktywność ruchu antyszczepionkowego.

OD DEZINFORMACJI DO NIENAWIŚCI: PROJEKT DOKUMENTUJĄCY NARRACJE I DZIAŁANIA RADYKALNYCH I EKSTREMISTYCZNYCH GRUP
ORAZ ORGANIZACJI STOSUJĄCYCH MANIPULACJĘ WYMIERZONĄ W PRAWA CZŁOWIEKA
więcej >>