Skip to content
Menu

Usowski Aleksander

Urodzony w 1968 r., białoruski bloger i prokremlowski aktywista polityczny. Z wykształcenia historyk, autor książek historycznych o Polsce pisanych z perspektywy białoruskiej i kremlowskiej propagandy. Działacz narodowo-socjalistyczny i neoimperialistyczny; dawniej członek rosyjskich inicjatyw Narodnyj Kontrol, Russkoje Obczestwo, Towarzystwa Narodowo-Socjalistycznego (NSO, założonego przez jego przyjaciela Siergieja Korotkiewicha), oraz nacjonalistycznej Narodowo-Mocarstwowej Partii Rosji (NDPR). 

Współpracownik agencji informacyjnej i wydawnictwa Regnum oraz Rex News Agency prowadzonych przez Modesta Kolerowa, rosyjskiego neoimperialistę i kremlowskiego propagandzistę; miał kontakty z  Instytutem Krajów Wspólnoty Niepodległych Państw Konstantina Zatulina, deputowanego z putinowskiej partii Jedna Rosja, i z Rosyjskim Instytutem Badań Strategicznych (RISS). Od oligarchy Konstantina Małofiejewa otrzymywał fundusze na rozwijanie w państwach Wyszehradu i na Bałkanach prorosyjskiej siatki kontaktów. 

Jego działania ujawnili w 2017 r. hakerzy z grup CyberAlliance i CyberHunt, przekazując dziennikarzom wykradzioną korespondencję m.in. z polskimi działaczami. Usowski swoją działalność w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej zaczął w 2013 r. jako prezes „Wschodnioeuropejskiej Inicjatywy Kulturalnej” (Východoeurópska Kultúrna Iniciatíva) z siedzibą w Bratysławie, następnie zaczął rekrutować siatkę w kontaktów w Polsce, Słowacji i Czechach. Do polskich kontaktów sieci Usowskiego należeli: działacz Polskiej Wspólnoty Narodowej – Polskiego Stronnictwa Narodowego Bolesław Tejkowski, działacze stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski – Wojciech Wojtulewicz, Dawid Berezicki, Jacek Mędrzycki i Dawid Hudziec, a także działacze partia Zmiana Mateusz Piskorski, Bartosz Bekier, Alan Galus, a także Jerzy Tyc ze Stowarzyszenie Kursk (i rady krajowej partii Zmiana), Janusz Mucha. Wśród zagranicznych kontaktów znalazł się m.in. Marian Kotleba. 

W latach 2013-2015 Usowski wspierał (także środkami pochodzącymi od Małofiejewa) organizację prorosyjskich protestów w Polsce, Czechach i Słowacji. W Polsce demonstracje sponsorowane przez Usowskiego organizowały stowarzyszenie Obóz Wielkiej Polski we współpracy z Związek Słowiański i Ruch Suwerenności Narodu Polskiego. Ich działacze organizowali pikiety przeciwko „banderowskiej Ukrainie” oraz akcje poparcia dla separatystycznej Noworosji, które następnie relacjonowane były w rosyjskich mediach. 

Najbardziej radykalną z akcji było zdewastowanie pomnika UPA na ukraińskim cmentarzu w Hruszowicach, szczegółowo omawiane przez Usowskiego z Wojciechem Wojtulewiczem. Raporty z akcji trafiały następnie do współpracownicy Małofiejewa, Jeleny Szarojkiny. Usowski planował też działania polityczne m.in. z Mateuszem Piskorskim, wspierał start prorosyjskich kandydatów (m.in. Wojciecha Wojtulewicza startującego z list Samoobrony) w wyborach do samorządu, planował założenie prorosyjskiej partii z m.in. 10-osobową reprezentacji w Sejmie, próbował lobbować projekty mające delegalizować „rusofobii” w Polsce lub uzależniać wjazd obywateli Ukrainy do Polski od uznania rzezi wołyńskiej za ludobójstwo. Sponsorował też wyjazd Dawida Hudźca do Donbasu i planował organizowanie wycieczek do okupowanego Donbasu. 

Jego działania ukróciła utrata finansowania, a następnie publikacja maili przez hakerów z CyberAlliance. W 2018 r. ABW aresztowała i wydaliła z Polski kilku jego współpracowników, m.in. jego łączniczkę Rosjankę Jekaterinę Cywilską. Według ABW wszyscy zatrzymani „podejmowali usilne próby konsolidacji środowisk prorosyjskich w RP wokół dwóch aktualnie priorytetowych dla strony rosyjskiej celów działań hybrydowych realizowanych przeciwko Polsce, tj. podsycania animozji polsko-ukraińskich w sferze społecznej i politycznej oraz kwestionowania i podważania polskiej polityki historycznej i zastępowania jej narracją rosyjską”.

OD DEZINFORMACJI DO NIENAWIŚCI: PROJEKT DOKUMENTUJĄCY NARRACJE I DZIAŁANIA RADYKALNYCH I EKSTREMISTYCZNYCH GRUP
ORAZ ORGANIZACJI STOSUJĄCYCH MANIPULACJĘ WYMIERZONĄ W PRAWA CZŁOWIEKA
więcej >>