Skip to content
Menu

 

 

Michalina Chachuła

Ilustracja: Aleksandra Ołdak

24 lipca 2024

Byliśmy w tym roku w Strefie NGO na Open’er Festival. To ważny punkt na festiwalowej mapie, w którym można spotkać się z twórcami i pracownikami organizacji pozarządowych.

Odbyliśmy setki rozmów: o kulisach naszych śledztw, o tym, jak finansujemy naszą pracę oraz skąd bierzemy tematy. Kilka osób zapytało: czy można zgłosić temat?

Oczywiście! Dziennikarstwo śledcze opiera się na źródłach – informacje dotyczące oszustw, korupcji, nadużyć władzy, prania pieniędzy, przekrętów lub katastrof ekologicznych zgłaszane przez naszych czytelników i czytelniczki mogą być dla nas bezcenne.

Jednak zanim prześlesz nam zgłoszenie, przeczytaj jak to zrobić w bezpieczny i przemyślany sposób.

Michalina Chachuła
Head of Fundraising and Impact FRONTSTORY

Przed zbliżającymi się wyborami prezydenckimi w Stanach Zjednoczonych jeszcze ważniejsze stają się pytania o dalsze wsparcie dla Ukrainy i Europy, a także deklaracje kandydatów dotyczące przyszłych stosunków z Rosją. Warto wrócić do naszej niedawnej serii KREMLIN LEAKS, opisującej dokumenty wyciekłe z tzw. wewnętrznego bloku politycznego administracji Putina. Na ich podstawie ujawniliśmy:

W tym przypadku źródło – czyli pliki – zdobyli dziennikarze Delfi Estonia. Dokumenty udostępnili do wspólnego zbadania innym redakcjom. Przed publikacją każdego tekstu podjęliśmy szereg czynności niezbędnych do weryfikacji ich prawdziwości: konsultowaliśmy się z rosyjskimi analitykami w celu potwierdzenia autentyczności dokumentów, porównaliśmy ich zawartość z oficjalnym budżetem państwa rosyjskiego, szukaliśmy projektów, które się pokrywają. Znaleźliśmy je, a wszystko to razem pozwoliło nam ocenić dokumenty jako autentyczne. Właśnie ze względu na tak długi i kosztowny proces weryfikacji ostatnio często prosimy o wsparcie finansowe – rzetelność i niezależność dziennikarska w praktyce wymagają czasu i możliwości pracy na własnych zasadach. We FRONTSTORY nie wyobrażamy sobie działać inaczej. 

 

Wierzymy, że dziennikarstwo śledcze to dobro publiczne.
Zostań naszym patronem, wesprzyj nas na Patronite.

Wspieraj Autora na Patronite

Ochrona źródła to jeden z ważniejszych elementów pracy w redakcji śledczej. Na własnej skórze przekonali się o tym dziennikarze i dziennikarki z rumuńskiej redakcji RISE, od których prokuratorzy zażądali przekazania dokumentów i innych informacji wykorzystanych w materiale, w ramach którego ujawniono siatkę przestępczą przemycającą migrantów do Europy. Seria dostępna jest w języku angielskim, ale przeglądarki dobrze radzą sobie z tłumaczeniem. 

Cztery lata temu w stolicy Libanu doszło do potężnej eksplozji w porcie. Wybuch doprowadził do śmierci ponad 200 osób, tysiące pozbawił dachu nad głową, a jego skutki nadal odciskają piętno na kulejącej gospodarce kraju. W jaki sposób dziennikarze ujawniali sieć firm powiązanych ze śmiertelnym ładunkiem i jak szukali właściciela statku? O kulisach pracy nad śledztwem z różnych miejsc na Ziemi – z Cypru, Rosji, Ukrainy, Gruzji, Mozambiku, Jordanii i Libanu – oraz o trudach związanych z układaniem prawdziwej historii z niewielkich fragmentów i niepewnych źródeł dowiesz się z przeprowadzonej już jakiś czas temu, ale wciąż aktualnej i inspirującej rozmowie OCCRP z serii Dirty Deeds: Tales of Global Crime & Corruption.

Ewa Zajączkowska–Hernik to nowa europosłanka i „gwiazda” partii Nowa Nadzieja, która zasłynęła niedawno wystąpieniem w Parlamencie Europejskim. Krytykując politykę Ursuli von der Leyen, podarła w parlamencie kartkę z napisem „European Green Deal”. Dało jej to spore zasięgi, a nawet sprowokowało komentarze, m.in. ze strony Krzysztofa Stanowskiego.

Kim jest Zajączkowska–Hernik? Czy na podstawie jej mediów społecznościowych jesteś w stanie wskazać kilka z jej zainteresowań? Np. aktora, którego lubi, telewizję… Albo pewnego mało znanego w Polsce polityka zza wschodniej granicy? Szczególnie w przypadku tej ostatniej osoby: czy coś zwróciło tam Twoją uwagę?

Wyślij odpowiedź na newsletter@frontstory.pl, pierwsza osoba zostanie nagrodzona gadżetami FRONTSTORY.
 
 
ODPOWIEDŹ NA ZAGADKĘ Z POPRZEDNIEGO TYGODNIA:

W 2021 r. faktycznie odnotowano bardzo mało opadów w Santiago de Chile, ale nie był on rekordowy – jeszcze gorzej było w 2019 r. Zweryfikować to najlepiej na podstawie oficjalnych danych ze stacji meteorologicznej w tym mieście: 

https://climatologia.meteochile.gob.cl/application/historico/aguaCaidaHistoricaMensual/330020

DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY

Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!

* pole wymagane
Zgoda

Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.


Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.

Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.

 

CZYTAJ WIĘCEJ