Michalina Chachuła
Ilustracja: Aleksandra Ołdak
29 maja 2024
„Dziennikarstwo śledcze robi różnicę” – usłyszałam kiedyś w pracy. Przypomniałam sobie te słowa, kiedy Lasy Państwowe przyznały, że ustalenia zawarte w naszym śledztwie stały się podstawą do „działań naprawczych”. Pomyślałam o nich znowu, kiedy zbiegły na Białoruś sędzia Tomasz Szmydt pojawił się u Władimira Sołowjowa, czołowego rosyjskiego propagandzisty, którego postać FRONTSTORY przybliżyło polskiej opinni publicznej już w 2023 r., w ramach międzynarodowego śledztwa „Kremlin Leaks”. Wróciły do mnie także wczoraj, kiedy w naszym najnowszym śledztwie o nieruchomościach w Szczawnicy należących do rodziny Mańkowskich przeczytałam: „Czy Mańkowski inwestował w uzdrowisko pieniądze zarobione na interesach z Kremlem oraz czy powinien trafić na listy sankcyjne?”. Te pytania prawdopodobnie nigdy by nie padły, gdyby nie praca moich kolegów i koleżanek.
Ten film to dobra okazja, by lepiej nas poznać.
Szczawnica, znane polskie uzdrowisko. Kilka lat temu jeden z potomków arystokratów pochwalił się mediom, że obecnemu królowi Wielkiej Brytanii przedstawiał Szczawnicę jako „miasto prywatne”. O seniorze rodu Mańkowskich mówi się tam per „hrabia”, a budynki w samym sercu miasta i ok. 30 hektarów ziemi (w tym parki) należą do jego rodziny i związanych z nimi spółek. Razem z iStories i we współpracy z OCCRP ujawniliśmy, że szczawnicki „hrabia”, czyli biznesmen Andrzej Mańkowski, zarabia miliony na transakcjach z reżimem Putina. CZYTAJ DALEJ!
Jedno z najnowszych śledztw naszych partnerów z OCCRP wzmacnia zarzuty przeciwko Adani Group, największemu indyjskiemu importerowi i producentowi węgla. Firma miała zawyżać ceny węgla, fałszywie przedstawiając jego jakość. Śledztwo opiera się głównie na fakturach i dokumentach bankowych, które wyciekły z Adani Group. Warto przeczytać, żeby zrozumieć proces analizy materiałów przez dziennikarzy śledczych.
Czy dziennikarz ma co robić w teatrze? Jeśli to dziennikarz śledczy, może wprowadzić do teatru narzędzia OSINT – Open Source Intelligence Techniques. Dzięki nim reporterzy śledczy weryfikują informacje. Do czego taka analiza przydaje się w teatrze, możesz przekonać się na warsztatach mistrzowskich z Wojciechem Cieślą, redaktorem naczelnym FRONTSTORY.PL, a także założycielem i członkiem międzynarodowego kolektywu dziennikarzy Investigate Europe. Warsztaty odbędą się w ramach III edycji festiwalu Teatru na Faktach „Rzeczy zbędne” 21 czerwca.
Swoje zgłoszenie na Masterclass „OSINT, dezinfo i scena” złożysz tutaj.
W tekście o nieruchomościach w Szczawnicy rozmówca Daniela Flisa przytacza anegdotę dotyczącą widzimisię jednego z bohaterów. Hydranty wokół Hotelu Pieniny Grand miały zostać przemalowane na biało, a następnie ponownie na czerwono, gdy straż pożarna odmówiła podpisania odbioru budynku. To prawda, czy tylko złośliwa plotka? Można to łatwo udowodnić!
Odpowiedzi prześlijcie na mail: newsletter@frontstory.pl.
Wskazówka: czasem wystarczy skorzystać z narzędzi, które na co dzień wykorzystujemy do poruszania się po mieście.
ODPOWIEDŹ NA ZAGADKĘ Z POPRZEDNIEGO TYGODNIA:
Kluczem do odpowiedzi, czy film nie jest fejkiem są przejeżdzające przez ulicę minivany. A szczególnie: ich malowanie. Wycinając klatkę z minivanem i korzystając z narzędzi reverse image search, ustalimy, że taki wzór jest typowy dla taksówek w Ugandzie. W Internecie jest wiele zdjęć dworców np. w Kampali. W Nigerii taksówki malowane są różnie, ale nigdy tak.
To jasny sygnał, że do sytuacji musiało dojść w Ugandzie. Możemy zgadywać, jakie były powody ataku (niestety, ofiarami ataków padają tam osoby LGBTQ+, a także te oskarżone o czary), ale mamy już pewność, że to nie zemsta Nigeryjczyków na kobietach z Południowej Afryki.
DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY
Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!
Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.
Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.
Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.