Skip to content
Menu

 

 

Michalina Chachuła

Ilustracja: Aleksandra Ołdak

29 maja 2024

„Dziennikarstwo śledcze robi różnicę” – usłyszałam kiedyś w pracy. Przypomniałam sobie te słowa, kiedy Lasy Państwowe przyznały, że ustalenia zawarte w naszym śledztwie stały się podstawą do „działań naprawczych”. Pomyślałam o nich znowu, kiedy zbiegły na Białoruś sędzia Tomasz Szmydt pojawił się u Władimira Sołowjowa, czołowego rosyjskiego propagandzisty, którego postać FRONTSTORY przybliżyło polskiej opinni publicznej już w 2023 r., w ramach międzynarodowego śledztwa „Kremlin Leaks”. Wróciły do mnie także wczoraj, kiedy w naszym najnowszym śledztwie o nieruchomościach w Szczawnicy należących do rodziny Mańkowskich przeczytałam: „Czy Mańkowski inwestował w uzdrowisko pieniądze zarobione na interesach z Kremlem oraz czy powinien trafić na listy sankcyjne?”. Te pytania prawdopodobnie nigdy by nie padły, gdyby nie praca moich kolegów i koleżanek.

Ten film to dobra okazja, by lepiej nas poznać.

Szczawnica, znane polskie uzdrowisko. Kilka lat temu jeden z potomków arystokratów pochwalił się mediom, że obecnemu królowi Wielkiej Brytanii przedstawiał Szczawnicę jako „miasto prywatne”. O seniorze rodu Mańkowskich mówi się tam per „hrabia”, a budynki w samym sercu miasta i ok. 30 hektarów ziemi (w tym parki) należą do jego rodziny i związanych z nimi spółek. Razem z iStories i we współpracy z OCCRP ujawniliśmy, że szczawnicki „hrabia”, czyli biznesmen Andrzej Mańkowski, zarabia miliony na transakcjach z reżimem Putina. CZYTAJ DALEJ!

 

 

Wierzymy, że dziennikarstwo śledcze to dobro publiczne.
Zostań naszym patronem, wesprzyj nas na Patronite.

Wspieraj Autora na Patronite

Jedno z najnowszych śledztw naszych partnerów z OCCRP wzmacnia zarzuty przeciwko Adani Group, największemu indyjskiemu importerowi i producentowi węgla. Firma miała zawyżać ceny węgla, fałszywie przedstawiając jego jakość. Śledztwo opiera się głównie na fakturach i dokumentach bankowych, które wyciekły z Adani Group. Warto przeczytać, żeby zrozumieć proces analizy materiałów przez dziennikarzy śledczych.

Czy dziennikarz ma co robić w teatrze? Jeśli to dziennikarz śledczy, może wprowadzić do teatru narzędzia OSINT – Open Source Intelligence Techniques. Dzięki nim reporterzy śledczy weryfikują informacje. Do czego taka analiza przydaje się w teatrze, możesz przekonać się na warsztatach mistrzowskich z Wojciechem Cieślą, redaktorem naczelnym FRONTSTORY.PL, a także założycielem i członkiem międzynarodowego kolektywu dziennikarzy Investigate Europe. Warsztaty odbędą się w ramach III edycji festiwalu Teatru na Faktach „Rzeczy zbędne” 21 czerwca.

Swoje zgłoszenie na Masterclass „OSINT, dezinfo i scena” złożysz tutaj.

W tekście o nieruchomościach w Szczawnicy rozmówca Daniela Flisa przytacza anegdotę dotyczącą widzimisię jednego z bohaterów. Hydranty wokół Hotelu Pieniny Grand miały zostać przemalowane na biało, a następnie ponownie na czerwono, gdy straż pożarna odmówiła podpisania odbioru budynku. To prawda, czy tylko złośliwa plotka? Można to łatwo udowodnić! 

Odpowiedzi prześlijcie na mail: newsletter@frontstory.pl.

Wskazówka: czasem wystarczy skorzystać z narzędzi, które na co dzień wykorzystujemy do poruszania się po mieście.

ODPOWIEDŹ NA ZAGADKĘ Z POPRZEDNIEGO TYGODNIA:

Kluczem do odpowiedzi, czy film nie jest fejkiem są przejeżdzające przez ulicę minivany. A szczególnie: ich malowanie. Wycinając klatkę z minivanem i korzystając z narzędzi reverse image search, ustalimy, że taki wzór jest typowy dla taksówek w Ugandzie. W Internecie jest wiele zdjęć dworców np. w Kampali. W Nigerii taksówki malowane są różnie, ale nigdy tak. 

To jasny sygnał, że do sytuacji musiało dojść w Ugandzie. Możemy zgadywać, jakie były powody ataku (niestety, ofiarami ataków padają tam osoby LGBTQ+, a także te oskarżone o czary), ale mamy już pewność, że to nie zemsta Nigeryjczyków na kobietach z Południowej Afryki.

DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY

Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!

* pole wymagane
Zgoda

Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.


Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.

Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.

 

CZYTAJ WIĘCEJ