Anastasiia Morozova
Ilustracja: Aleksandra Ołdak
26 lutego 2025
Na nocnym niebie rozbrzmiewają dziesiątki małych wybuchów, jak noworoczne petardy. To ukraińska obrona powietrzna próbuje zestrzelić rosyjski dron.
Trzy sekundy ciszy – najstraszniejszy moment. „Oby nie na mój dom”. Jeśli wśród huku kanonady słychać wybuch, oznacza to, że dron został trafiony i rozpadł się w powietrzu. Cisza oznacza, że bezzałogowiec krąży już nisko nad miastem. Za chwilę spadnie.
Spada.
Eksplozja. Szeroka, głęboka, dudniąca jak letnia burza. Tragedia kolejnej rodziny. Ktoś właśnie stracił bliską osobę. Ktoś inny – dom, dorobek życia.
Tak brzmi każda noc w Sumach, moim rodzinnym mieście przy rosyjskiej granicy. Przyjechałam tu na chwilę, na dwa tygodnie. Dla tych, którzy nigdy z Sum nie wyjechali, minęła właśnie tysiąc dziewięćdziesiąta dziewiąta noc w zagrożeniu ostrzałem. Trzecia rocznica pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę.
Anastasiia Morozova
Dziennikarka FRONTSTORY
Luty to miesiąc smutnych rocznic. Kilka dni temu minęło siedem lat od zabójstwa Jána Kuciaka, słowackiego dziennikarza śledczego, i jego narzeczonej Martiny Kušnírovej. Negatywnym bohaterem tekstów Kuciaka był między innymi rządzący wówczas premier Robert Fico – odszedł w atmosferze skandalu po morderstwie dziennikarza, a po kilkuletnim czyśćcu triumfalnie powrócił na stanowisko.
Marian Kočner , słowacki biznesmen podejrzany o zlecenie zabójstwa, został uniewinniony. Choć jego sprawa półtora roku temu zawisła w sądzie drugiej instancji, Kočner pozostaje za kratami – odsiaduje 19-letni wyrok za inne przestępstwa.
W naszym anglojęzycznym portalu VSquare.org przeczytaj rozmowę z Pavli Holcovej z Investigace.cz z Jánem Gálikiem, współorganizatorem protestów w Słowacji – zarówno tych sprzed siedmiu lat jak i ostatnich.
Mamy dla was kolejny odcinek Podcastu Śledczego. Jako pierwsi w Polsce opowiemy w nim jutro o doxingu – kolejnym, rosyjskim wynalazku na froncie wojny hybrydowej z Ukrainą i Zachodem. To jedno z zagrożeń, które na pewno nie zniknie, nawet jeśli Donald Trump doprowadzi do zawieszenia broni.
To, jak Rosja namierza i szantażuje zagranicznych ochotników w Ukrainie, badamy razem z Międzynarodowym Centrum ds. Zwalczania Terroryzmu (ICCT).
Słuchaj na Youtube, Spotify, Apple Podcasts i zaobserwuj Podcast Śledczy, by nie przegapić kolejnych odcinków.
Przed prezydenturą Trumpa media utrzymywały się dzięki zagranicznej pomocy – teraz, gdy jej brakuje, dziennikarze w moim regionie jeżdżą na miejsca ataków na własny koszt. Jeżdżą, bo czują się potrzebni. Bo media, także na wojnie, to ważna część społeczeństwa.
Budżet ukraińskich partnerów FRONTSTORY, reporterów ze Slidstvo.Info, w 80 proc. pochodził z USA. Dziś, po zniszczeniu amerykańskich funduszy pomocowych przez Elona Muska i jego ekipę, ta mała redakcja walczy o przetrwanie, szukając nowych źródeł finansowania.
Nie znasz Slidstva? Zobacz ich wstrząsający reportaż o torturach ukraińskich kobiet w rosyjskich więzieniach.
Gdy świat eksploduje na naszych oczach, gdy nie sposób nadążyć za newsami, ratunkiem i ukojeniem niech będzie dla nas w tym tygodniu rzut oka na wszechświat. Polecam zdjęcia, które wykonał teleskop Webba w 2024 r. Jego poprzednik, teleskop Hubble, obserwował kosmos tylko w świetle widzialnym i ultrafiolecie. Webb widzi obiekty w podczerwieni, co pozwala mu dostrzegać to, co ukryte za kosmicznym pyłem.
Nie trzeba być wojskowym ekspertem, aby rozpoznawać typy bojowych dronów. Czasem wystarczy kształt, fragment skrzydła, charakterystyczny napis i umiejętne wyszukiwanie informacji w sieci.
Oto dwa zdjęcia z Sum – jedno pochodzi z kamery CCTV i zostało zarejestrowane tuż przed wybuchem 23 lutego, drugie to fragment skrzydła identycznego drona z ataku dzień później. Spróbuj ustalić, co to za model bezzałogowca.
Podpowiedź: Ten dron był opisywany w polskich mediach w styczniu 2025 roku.
DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRYBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY
Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!
Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.
Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.
Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.