Skip to content
Menu
Sledz wyborczy_1920x1080

Krzysztof Story

Ilustracja: Aleksandra Ołdak

26 marca 2025

Pamiętacie, że pod koniec 2023 r. najpopularniejszym serialem w Polsce były… obrady Sejmu? Posiedzenia śledziły na YouTubie i w telewizji miliony, a w stolicy na „Sejmflix” chodziło się nawet do kina. Przed wielkim ekranem w warszawskiej Kinotece pełne sale przyciągał zwłaszcza jeden aktor – świeżo mianowany marszałek, Szymon Hołownia.

Marszałek czarował Wysoką Izbę i wszystkich widzów. Tu strzelił ciętą ripostą, tam zgasił elokwentnym porównaniem, a krzyczącą do niego posłankę PiS potrafił upomnieć słowami: „Pani poseł, […] patelni z panią po bruku nie ciągałem, a więc dla pani nie »ty«, tylko wciąż »panie marszałku«”. Był bohaterem memów, filmików i komentarzy.

Dziś po tamtym show niewiele zostało. Sejmflix i Hołownia podzielili los wielu seriali, które z każdym kolejnym sezonem ogląda się coraz mniej chętnie. Mimo to – wciąż są tacy, którzy czekają na kolejny odcinek. Szymon Hołownia to kolejny po Sławomirze Mentzenie kandydat z największą liczbą followersów na TikToku – obecnie ma ich 314,2 tys. (jesienią 2023 r. miał 55 tys. obserwujących, a po roku 300 tys.). Łączny zasięg Hołowni w social media to 47 milionów odbiorców, na samym TikToku w ciągu ostatnich 30 dni miał 4 miliony, (choć tylko 91 wzmianek) według danych z Brand24.

Hasło „Szymon Hołownia” zanotowało dwa widoczne wzrosty na TikToku w ostatnim miesiącu. Pierwszy – 21 lutego, kiedy Hołownia zapowiedział wniosek o ukaranie posłów Edwarda Siarki (PiS) i Ryszarda Wilka (Konfederacja) najwyższą karą finansową. Dzień wcześniej marszałek wyprosił Wilka z sali obrad (poseł był pijany), a Siarka krzyknął w stronę premiera Donalda Tuska „kulą w łeb”. Drugi wzrost miał miejsce 5 marca, gdy Hołownia dowiedział się od dziennikarza na własnej konferencji prasowej, że Sławomir Mentzen podczas jednego z wywiadów nazwał go „skamlącą chihuahuą”. Hołownia zapowiedział złożenie w tej sprawie wniosku do sejmowej komisji etyki.

W ostatnim tygodniu internet obiegł filmik „Hołownia nie umie nawet korzystać z pociągu”, pokazujący, jak polityk przewraca się w wagonie kolejowym. Nagranie to deepfake – wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Jak opisał Demagog, zdradzają go m.in. znikająca na chwilę lewa dłoń, niewyraźna twarz i nienaturalnie wyglądające szyby.

Najwcześniejszy post z tym filmem znajdujemy na koncie na X Konesera Unii Europejskiej – jego twórca mówi, że nie jest autorem deepfake’u, a filmik znalazł na platformie X i go udostępnił (dopytywany o źródło, odpowiada, że nie pamięta). Nagranie zebrało 261 tys. wyświetleń i 283 komentarze. Możliwe, że film został opublikowany wcześniej, ale został usunięty.

Filmik szybko trafił też na TikToka – przeróbka dodana 19 marca przez anonimowe konto stanislaw228 (19 tys. obserwujących) zgarnęła 75 tys. wyświetleń pod tytułem „Hołownia w pociągu, Putin w strachu…”.

Konta, które w znacznym stopniu przyczyniają się do budowania popularności Hołowni na TikToku i osiągają największe zasięgi, to przede wszystkim oficjalne profile mediów. Widać to również w ogólnym zestawieniu udziału wszystkich źródeł – newsy stanowią 54% wszystkich wzmianek na jego temat wśród analizowanych przez Brand24 źródeł. Kolejne konta, którym Hołownia zawdzięcza popularność na TikToku to również konto polityka_siwego, opisywane przez nas w poprzednim newsletterze. Tym razem jeden wpis z tego konta osiągnął zasięg 330 tys. W przypadku Sławomira Mentzena znalezliśmy ponad 200 anonimowych kont, które udostępniały filmiki ze wzmianką polityka. Hołownia nie ma anonimowych fanów na TikToku. Wśród najpopularniejszych hasztagów na TikToku związanych z Hołownią w ostatnim miesiącu dominował #hołownia (4.8 miliona wyświetleń).

Podobnie jak w przypadku Sławomira Mentzena, sztab Szymona Hołowni odpowiada, że nad mediami społecznościowymi pracuje cały zespół. Przyznają, że większość treści przygotowują z myślą o wszystkich platformach jednocześnie. A co z dezinformacją? “Szymon Hołownia jako jeden z najpopularniejszych polityków na TikToku jest bohaterem wielu przerobionych materiałów – zarówno o pozytywnym, jak i negatywnym zabarwieniu. Trudno z tym walczyć, bo tak wygląda dzisiejszy internet. Podchodzimy do tego zwykle z humorem, jeśli nie są przekraczane granice przyzwoitości” – odpowiada sztab.

Sprawdziliśmy też, co na temat Hołowni mówią prorosyjskie kanały. 20 marca Tomasz Szmydt wystąpił w polskojęzycznym programie Rozmowy ze Szmydtem w propagandowym Radiu Białoruś. Szmydt oskarżył Hołownię o zapowiedź unieważnienia wyborów, podobnie jak w rumuńskim scenariuszu.

Krzysztof Story

Dziennikarz FRONTSTORY

 

Wierzymy, że dziennikarstwo śledcze to dobro publiczne.
Zostań naszym patronem, wesprzyj nas na Patronite.

Wspieraj Autora na Patronite

podcast-newsletter Proeuropejska Gruzja po raz czwarty wybiera antyeuropejski rząd. W Mołdawii polityczny gangster oferuje pieniądze za głosy. Prezydentem Rumunii o mały włos nie zostaje kandydat z Tiktoka, który twierdzi, że na kampanię nie wydał ani grosza. Jakim cudem to wszystko dzieje się w demokratycznych krajach?

W Podcaście Śledczym mamy dla Was coś specjalnego. W czterech następnych odcinkach opowiemy Wam jak ukraść wybory. To oczywiście nie jest poradnik. To dźwiękowa opowieść o tym, że największe wyborcze oszustwa wcale nie polegają na złym liczeniu głosów.

Opowieść, której warto posłuchać zanim sami pójdziemy wybierać prezydenta. Pierwszy odcinek już jutro – słuchaj na YouTube, Spotify, Apple Podcasts i zaobserwuj Podcast Śledczy, by nie przegapić kolejnych odcinków.

Czy potrafisz powiedzieć, w którym województwie w Polsce fraza “Szymon Hołownia” była najczęściej wpisywana w Google w ciągu ostatnich 30 dni?

Odpowiedź możesz wysłać na newsletter@frontstory.pl.

DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRYBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY

Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!

* pole wymagane
Zgoda

Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.


Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.

Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.

 

CZYTAJ WIĘCEJ