Anna Gielewska
Ilustracja: Aleksandra Ołdak
13 listopada 2024
Czym różni się dziennikarstwo śledcze od newsów? We FRONTSTORYuważamy, że terminem ważności. Oto przykład: kilka dni przed 11 listopada, zanim przez Warszawę przemaszerowali narodowcy przebrani w odzież patriotyczną, Paweł S., twórca marki „Red is Bad”, usłyszał w sądzie, że zostanie w areszcie na dłużej. Powód: obawa, że będzie mataczył i próbował uciec – prokuratura ścigała go po całym świecie listem gończym, Europejskim Nakazem Aresztowania i Czerwoną Notą Interpolu.
Biznesmen, w którego koszulkach paradowali prezydent, premier i politycy rządu PiS, odnalazł się na Dominikanie. Po deportacji usłyszał zarzuty: udziału w gangu, pomocy w przekroczeniu uprawnień przez urzędników Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) i prania brudnych pieniędzy. W całej sprawie chodzi o umowy, jakie Paweł S., przedstawiciel branży tekstylnej, zawierał z RARS na dostawę agregatów – zarabiając na tym (prawdopodobnie wbrew prawu) grubo ponad 200 milionów.
Anna Gielewska
Wicenalczelna Fronstory.pl
„Red is Bad” i jej twórcę prześwietliliśmy już dwa lata temu w śledztwie „Czerwony zły, złoty dobry”. Patrząc na losy Pawła S. wydaje się, że historia FRONTSTORY sprzed wielu miesięcy będzie tylko zyskiwać na aktualności. Polecam lekturę.
Czy śledzicie „Podcast Śledczy” Krzysztofa Storego z FRONTSTORY? Można go odsłuchać w aplikacjach podcastowych i na YouTube, a już jutro – nowy odcinek z serii „Echa Moskwy” o rosyjskich wpływach. Tym razem historia o zatrzymanym przez FSB hodowcy norek, który robił biznesy pod Królewcem.
Kolejne wydania Podcastu możecie wesprzeć na Patronite – nawet najmniejsze wsparcie od was pozwala nam planować kolejne, ważne śledztwa.
Za oceanem polityczne podkoszulki i bejsbolówki z napisem MAGA (Make America Great Again, wyborcze hasło Donalda Trumpa) to sposób na mobilizację wyborców – i biznes. Hitem kampanii były t-shirty z Trumpem w McDonaldsie z napisem „MAGADonald’s” (zeszły na pniu). Jak podaje „The Indpendent”, w czasie kampanii wyborcy kupili ponad 2 mln bejsbolówek MAGA.
Czapki z MAGA nosiły również „Sophia”, „Isabelle” i „Samantha”, a także kilkadziesiąt innych fałszywych profili na platformie X, których siatkę ujawniło śledztwo Center for Information Resilience i CNN. Konta prowadziły pro-trumpową kampanię na X, wykorzystując do tego zdjęcia wykradzione europejskim influencerkom albo wygenerowane przez AI.
Skoro o X mowa – jej właściciel Elon Musk pokieruje nowym Departamentem Efektywności Rządu USA, który ma demontować urzędniczą biurokrację. Dziennikarze przypominają o gigantycznych kontraktach Muska z amerykańskim rządem i pytają o jego konflikt interesów.
Tymczasem – gdy Trump mebluje swoją ekipę – Europa zastanawia się, co wybory w Ameryce oznaczają dla jej bezpieczeństwa. Tym, który zaciera ręce, jest Viktor Orban – liczy na wsparcie Trumpa w walce z resztkami niezależnych mediów. Solą w oku Orbana jest Atlatszo, centrum dziennikarstwa śledczego, z którym współpracujemy od wielu lat. Tamtejszy Urząd Ochrony Suwerenności oskarżył właśnie tę niezależną organizację o udział w „sieci reprezentującej amerykańskie interesy na całym świecie, często przeciwdziałając interesom kraju docelowego”. Zło, którego boi się węgierski reżim, to m.in. zasłużona dla niezależnego dziennikarstwa organizacja OCCRP i portal VSQUARE, który prowadzę od 2017 r.
No niestety, pudło. Za VSQUARE stoi polska Fundacja Reporterów, która wydaje również FRONTSTORY. A węgierski raport to rażący powrót do epoki sowieckiej propagandy, straszącej obywateli imperialistycznymi agentami – piszą dziennikarze Atlatszo w swoim oświadczeniu. Licząc na przyzwoitość sądów w Budapeszcie reporterzy skierowali wobec Urzędu Ochrony Suwerenności pozew do sądu. Czy liczą słusznie – okaże się w ciągu kilku miesięcy.
Gdy w USA Trump rośnie w siłę dzięki hasłom o masowych deportacjach migrantów, w Polsce polecam wycieczkę do Muzeum Emigracji w Gdyni. Świetna, interaktywna wystawa pokazuje historię – także naszej – migracji do USA.
Gdybyśmy w XIX wieku mieli dziennikarzy śledczych na pewno mieliby o czym pisać – już wtedy działały szajki zarabiające na poniewierce emigrantów. W 1890 r. jedna z nieuczciwych agencji stała się bohaterką tzw. procesu wadowickiego: oskarżeni „skorumpowali urzędników, sprzedawali fałszywe szyfkarty, a opornych nawet bili”.
Według szacunków stołecznego ratusza w tegorocznym Marszu Niepodległości przeszło ok. 90 tys. osób. Czy odnajdziesz gdzieś w tłumie na zdjęciu logo „Red is Bad”?
Odpowiedź wyślij na adres newsletter@frontstory.pl.
ODPOWIEDŹ NA ZAGADKĘ Z ZESZŁEGO TYGODNIA:
1. W oficjalnym rejestrze biznesowym New Zealand Companies Register. wyszukaj „Rocket Lab Limited”. Dowiesz się, że właścicielem i dyrektorem jest Peter Joseph Beck.
2. We wpisie znajdziesz jego adres, który różni się od adresu siedziby firmy.
3. W historii składania dokumentów odnajdź dokument „Particulars of Director”, gdzie widnieje informacja, że 4 kwietnia 2019 roku Beck podał swój nowy adres rejestracyjny.
4. Wyszukaj ten adres w Google, z agregatorów dowiesz się o ostatniej sprzedaży domu.
Poprawna odpowiedź: 41 Porterfield Road, Rd 1, Whitford, 2571, Nowa Zelandia. Dom kupiony w maju 2017 roku za 5 milionów dolarów.
DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY
Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!
Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.
Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.
Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.