Wojciech Cieśla
Ilustracja: Aleksandra Ołdak
09 kwietnia 2024
Wartości narodowe i publiczne pieniądze – jeszcze niedawno czarodziejska formuła i klucz do serc decydentów. Szybki i łatwy biznes (dla znających zaklęcie). Gdy patriotyczna władza sypie groszem i nie wnika w szczegóły – co może pójść nie tak?
Robert Bąkiewicz zna zaklęcie, lecz z biznesami ma pod górkę. Kiedyś próbował sił w branży budowlanej (splajtował i zostawił na lodzie wierzycieli), potem w branży medialnej (z Mediów Narodowych wyrzucili go koledzy). Nasz dziennikarz Daniel Flis sprawdził, jak poszło mu w branży filmowej, do której wbił się przebojem na końcówce rządów PiS. Wbił się, co za niespodzianka, po cichu, ale nie za darmo. Zaskoczeń nie ma, są zwroty akcji – PRZECZYTAJ TUTAJ.
Wojciech Cieśla
Redaktor Naczelny Fronstory.pl
Na Kremlu urzęduje bandyterka – dzięki ostatniemu śledztwu FRONTSTORY.PL wiemy, jak bardzo orwellowska. Reżim finansuje operację masowej inwigilacji: system rozpoznawania twarzy pomaga szukać jednostek „nielojalnych i destrukcyjnych” (tak określonych w oryginałach dokumentów Kremla). Testowany na kibicach piłkarskich mistrzostw świata w Rosji i Katarze, pomógł już w aresztowaniach uczestników pogrzebu Aleksieja Nawalnego. W jaki sposób ogromny aparat nadzoru oparty na sztucznej inteligencji śledzi w Rosji obywateli w czasie rzeczywistym? Polecam tę fascynującą historię – ZOBACZ TUTAJ.
A z odrobinę innej, bardziej lokalnej beczki: posłuchajcie naszego śledczego, „odpadowego” podcastu autorstwa Ewy Dunal i Konrada Szczygła. Eksperci mówią, że siedzimy na bombie – CHCĘ POSŁUCHAĆ.
Jodi jest pielęgniarką, Hunter pracuje w amerykańskiej ambasadzie w Gruzji. W październiku 2021 r. Jodi w domu niemal traci przytomność – obezwładnia ją przenikliwy dźwięk, który wypełnia głowę i przeszywa niewyobrażalnym bólem. Gdy dochodzi do siebie, przed domem widzi czarnego mercedesa i kierowcę – wysokiego, szczupłego mężczyznę. Trzy lata później rozpozna go na zdjęciu. Mężczyzna to Albert Awerjanow, rosyjski agent Jednostki 29155, sekcji zabójstw i sabotażu GRU. A to, co niemal zabiło Jodi w Tbilisi, to tajna, rosyjska broń kinetyczna.
Tak zaczyna się ekscytujące śledztwo w sprawie „syndromu hawańskiego” – niewyjaśnionych, nietypowych chorób pracowników ambasad USA na całym świecie. Czy ich źródłem może być super tajna broń jednostki GRU 29155?
Odpowiedź i więcej szczegółów rocznego śledztwa The Insider, 60 Minutes i Der Spiegel TUTAJ (tekst po angielsku).
Pierwszy raz o audiokomiksie dowiedziałem się od Uli KIfer, fact-checkerki i redaktorki FRONTSTORY.PL A „The Ecstasy of Therapy” to pierwsze w historii europejskie śledztwo w sprawie potencjału, jakie mają narkotyki w leczeniu PTSD. Dziennikarze opisali konserwatywne i progresywne podejście do tego tematu we Włoszech i Holandii. Cel? Otwarcie debaty o ciężkich narkotykach i ich wartości dla udanej terapii. Wszystko w formie komiksu okraszonego podcastem (lub na odwrót). Ciężki temat, ale zrealizowany w lekki dla oka sposób – ZOBACZ TUTAJ.
To zdjęcie zrobiliśmy podczas tropienia nielegalnych składowisk odpadów, o których mowa w podcaście. Dla tych, którzy mają w sobie żyłkę detektywa, proponujemy śledczy quiz. Co to za miejsce? Jak daleko stąd do Warszawy, a jak daleko do Berlina? Zadanie można sobie bardzo ułatwić, szukając wśród artykułów na naszej stronie.
Za pierwszą poprawną odpowiedź przesłaną na newsletter@frontstory.pl mamy zupełnie niemailową, ale za to bardzo detektywistyczną niespodziankę.
DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY
Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!
Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.
Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.
Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.