Skip to content
Menu

 

 

Daniel Flis

Ilustracja: Aleksandra Ołdak

20 listopada 2024

No i doczekaliśmy się decyzji rządu w sprawie produkcji amunicji kalibru 155 mm. Od niemal roku koalicjanci zastanawiali się, co zrobić odziedziczonym po PiS programem Narodowej Rezerwy Amunicyjnej (miał zwiększyć krajową produkcję amunicji).

Trzy dni temu państwowe spółki zbrojeniowe, Agencja Rozwoju Przemysłu i Grupa Azoty podpisały list intencyjny: zbudują fabryki, które będą w stanie wyprodukować składniki do artyleryjskich pocisków. To oznacza, że Polska wykona je od A do Z, zamiast składać komponenty od sojuszników.

Chwilę po tym rząd przyjął projekt ustawy, w którym zapisał 3 mld zł na budowę fabryki amunicji, a minister obrony zapowiada, że nie skończy się na jednej. Pierwsza ma powstać w ciągu kilkunastu miesięcy.

O tym, jak bardzo tej amunicji potrzebują Ukraina i Europa, pisaliśmy we FRONTSTORY w lipcu w międzynarodowym śledztwie „Absent Ammo”.Ujawniliśmy, że Komisja Europejska nawet trzykrotnie przeszacowuje zdolności produkcyjne europejskiej zbrojeniówki. A ta, zamiast obiecywanych 1,4-1,7 mln pocisków, jest w stanie wyprodukować jedynie 400-600 tysięcy. A Polska? Oficjalnie stać nas na 30-40 tys. pocisków kalibru 155 mm, w praktyce może to być kilkukrotnie mniej. Czy pociski są naprawdę tak ważne? W wypadku konfliktu niezbędne: ukraińska armia zużywa ich dzisiaj nawet 200 tys. sztuk miesięcznie.

Daniel Flis
Dziennikarz FRONTSTORY

Swoją własną salwę oddali ostatnio akademicy – i nominowali autorów FRONTSTORY i VSQUARE do nagrody Dobrego Dziennikarza 2024. Kapituła, w większości złożona z medioznawców, nominowała cztery materiały, wśród mich tekst „Penthouse zdradza Obajtka”, owoc współpracy między naszymi redakcjami i Radiem Zet. A skoro zwycięzcę mają wyłonić głosy internautów – zachęcamy do głosowania na stronie organizatora ale przede wszystkim do lektury tekstu o tym, jak odnaleźliśmy węgierską kryjówkę byłego prezesa Orlenu.

Funkcjonariusze rosyjskiej FSB w obwodzie królewieckim wywlekają z auta mężczyznę. Na siedzeniu pasażera widać grube pliki dolarów, rzekomo przeznaczonych na łapówkę. Okazuje się, że zatrzymany to Polak, potentat branży futerkowej i brat Szczepana Wójcika, lidera antyunijnych protestów rolników. Co robił w Rosji oraz co wspólnego ma rodzinny, futerkowy biznes z reżimem Putina? Wyjaśniamy w drugim odcinku cyklu „Echa Moskwy”Podcastu Śledczego FRONTSTORY.

 

Wierzymy, że dziennikarstwo śledcze to dobro publiczne.
Zostań naszym patronem, wesprzyj nas na Patronite.

Wspieraj Autora na Patronite

Jak to możliwe, że w Stanach Zjednoczonych, kolebce demokracji, kandydat na prezydenta może legalnie przyjąć od kogoś dziesiątki milionów dolarów na kampanię i publicznie obiecywać, że w zamian pomoże mu w biznesie? Odpowiedź rozpisaną na kilkanaście odcinków przynosi podcast „Master Plan” serwisu „The Lever”. Jego autorzy pokazują, jak wielki biznes przez ostatnie 50 lat stopniowo i metodycznie doprowadził do legalizacji politycznej  korupcji w USA. Długie, ale warto.

Dwoje nieznajomych dostaje pracę w tajemniczej agencji wywiadowczej. Muszą ze sobą współpracować, choć niczego o sobie nie wiedzą. Nie wiedzą też kto ich zatrudnia, w czyim interesie ani przeciwko komu działają. Z początku zadania są proste, ale stawka szybko rośnie, nie obędzie się bez tajemniczych paczek z bombami i strzelanin. Tym razem nie chodzi o rosyjskie służby rekrutujące sabotażystów w Europie, to streszczenie fabuły absurdalnej komedii „Pan i pani Smith” – do obejrzenia na Amazonie.

W Święto Niepodległości Kancelaria Prezydenta opublikowała dane dotyczące militarnego wsparcia Polski dla Ukrainy. Jej wartość w listopadzie 2024 r. sięga ponad 14 mld zł. Polskie firmy zbrojeniowe nie tylko przekazują uzbrojenie, ale też je sprzedają. Czy wiesz jak sprawdzić jaka była wartość polskiego eksportu uzbrojenia do Ukrainy w 2023 r.?

DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRYBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY

Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!

* pole wymagane
Zgoda

Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.


Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.

Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.

 

CZYTAJ WIĘCEJ