Wojciech Cieśla
Ilustracja: Aleksandra Ołdak
19 lutego 2025
Znasz nas i być może nawet lubisz, na pewno czytasz nasz newsletter. Być może wiesz nawet, że nie jesteśmy przedsięwzięciem biznesowym, nie jesteśmy instytucją publiczną, nie dostajemy państwowych dotacji, a działalność wciąż finansujemy niemal wyłącznie z grantów. Działamy non-profit.
Ścigamy się na jakość tekstów z największymi redakcjami. Każde nasze śledztwo powstaje kolektywnie, dzięki pracy kilku autorów, dziennikarzy, analityczek danych i specjalistek OSINT (ang. Open Source Intelligence Techniques). Każde przechodzi żmudną procedurę fact-checkingu. Ścigamy się z największymi redakcjami — i często wygrywamy.
Takie dziennikarstwo wymaga czasu i specjalistycznej wiedzy.
Właśnie teraz, gdy administracja ewidentnie prorosyjskiego prezydenta USA demoluje niezależne media, możesz przekazać 1,5% swojego podatku na ważne tematy i niewygodne pytania. Miej realny wpływ na to, jakie historie ujrzą światło dzienne. Przekazując 1,5% Fundacji Reporterów pomożesz finansować niezależne śledztwa.
Nie zarabiamy na reklamach, nie oszukujemy clickbaitami. Dzięki Tobie będziemy mogli ujawniać korupcję, nadużycia władzy i zewnętrzne wpływy.
Wojciech Cieśla
Naczelny FRONTSTORY
Czy wiesz, że Polsce na dostawę mefedronu czeka się jak na dostawę pizzy – krócej niż na przyjazd policji? Nie wychodząc z domu, każdy może kupić niemal dowolny narkotyk. Kanały na założonym w Rosji Telegramie reklamują usługi setek dilerów w całym kraju, a do dilerki służą m.in. dwie typowo polskie, popularne platformy: paczkomaty i płatności BLIK-iem. Tylko w ubiegłym roku sam InPost w przesyłkach odkrył pół tony narkotyków.
Tę fascynująca historię publikujemy na FRONTSTORY. Zbadanie internetowego rynku narkotyków zajęło nam osiem miesięcy. Jestem dumny z zespołu, który śledził dilerów z Telegrama i nękał trudnymi pytaniami policję, prokuraturę, InPost i BLIK-a. A nawet podwójnie dumny, bo rzadko się zdarza, żeby nad jednym tematem pracowały wspólnie redakcje Wyborczej, Newsweeka, Money.pl, Radia Zet, OKO.press i FRONTSTORY. Koordynowaliśmy tę dziennikarską przygodę. Efektem jest świetny, wciągający tekst. Bardzo polecam.
Koniecznie wklikaj się na nasz PODCAST ŚLEDCZY. Opowiadamy w nim, czego dowiedzieliśmy się o handlu narkotykami przez internet i pokazujemy, jakich technologii użyli reporterzy, aby określić skalę zjawiska. Co zrobiliśmy, aby przeanalizować setki tysięcy ogłoszeń sprzedaży narkotyków? Czego dowiedzieliśmy się w Komendzie Głównej Policji i jakie dane wyciągnęliśmy z szaf NFZ?
Słuchaj uważnie i wyłącznie w PODCAŚCIE ŚLEDCZYM, co 2 tygodnie, w czwartki. Znajdziesz nas w swojej ulubionej aplikacji i na YouTube.
Pułapki, rosyjscy agenci i wojna informacyjna: o tym opowiada podkast brytyjskich reporterów, Carole Cadwalladr i Petera Jukesa, którzy odkryli tajną, szpiegowską siatkę w samym sercu brytyjskiego systemu politycznego.
To historia najbardziej zuchwałej, rosyjskiej operacji wpływu w historii Wielkiej Brytanii. Od czasów siatki szpiegowskiej z Cambridge w drugiej połowie XX wieku Kreml nie celował tak wysoko w penetrowaniu najwyższych szczebli brytyjskiej polityki.
W podkaście i tekście na ten temat rosyjskie bogactwo i przepych zderzają się z Dzikim Zachodem biurokracji i nowych, cyfrowych reguł. Ten odurzający koktajl poznajemy dzięki Siergiejowi, informatorowi z Partii Konserwatywnej. Możemy obejrzeć część spisku Putina przeciwko Zachodowi. I zobaczyć, jak bardzo parlamentarzyści, wywiad i policja przymykają oczy na rosyjskie operacje.
Nie uwolnię się dziś od podkastów. Polecam świetny odcinek Newsroom Robots z genialną Nikitą Roi. Tym razem bohaterami opowieści są dziennikarze z norweskiego Tromsø: w małym newsroomie na końcu świata stworzyli świetny zestaw narzędzi dla swoich reporterów, korzystając ze sztucznej inteligencji.
Przygoda ze sztuczną inteligencją zaczęła się od prostego bota, który śledził transakcje na rynku nieruchomości i ostrzegał dziennikarzy o ciekawych przypadkach. To proste, ale potężne narzędzie stało się tak skuteczne, że stosuje je dziś 70 gazet w Norwegii.
Tym razem musisz odkryć, w jaki sposób można wspierać dziennikarstwo Fundacji Reporterów. Na jednej z naszych stron (ile ich mamy?) znajduje się hiperłącze do miejsca, w którym znajdziesz cztery formy wsparcia.
Twoje zadanie: znajdź stronę, na której możesz przekazać 1,5% podatku na Fundację Reporterów. Kliknij ukryte hiperłącze. Gdy dotrzesz już do odpowiedniego miejsca, sprawdź jakie są te cztery formy wsparcia.
DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRYBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY
Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!
Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.
Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.
Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.