Skip to content
Menu

 

 

Alicja Pawłowska

Ilustracja: Aleksandra Ołdak

9 lipca 2025

W tym tygodniu mamy dla was nasze nowe śledztwo, tym razem o doxingu. To dziwne słowo jest prostym jak bejsbolowa pałka narzędziem rosyjskich operacji wpływu – oznacza publikowanie w sieci wrażliwych danych przeciwników Kremla.

Wraz z Anastasiią Morozovą prześledziłyśmy, jak działają rosyjskie grupy doxingowe, od telegramowego kanału trackanazimerc po stronę foreigncombatants. Sprawdzałyśmy, ile ofiar już namierzyły, z jakich krajów pochodzą i jakie dane upubliczniają w sieci.

Przy pracy nad tym tekstem zastanawiałyśmy się, gdzie kończy się OSINT (gromadzenie informacji z otwartych źródeł w sieci), a zaczyna doxing (OSINT połączony ze świadomym narażaniem innych na niebezpieczeństwo)?

Granica nie leży w narzędziach, ale w motywacjach i skutkach poszukiwań w sieci.

Przełom w śledztwie dała nam współpraca z platformą DomainTools i jej programem dla dziennikarzy śledczych. Dzięki wspólnej analizie udało nam się ustalić, że za jedną z doxingowych stron stoi niejaki Oleg Makarov – i to odkrycie pchnęło całe śledztwo do przodu.

O tym jak firma z Seszeli zaprowadziła nas do Rosji, co ma z tym wspólnego opustoszałe biuro na przedmieściach Bratysławy oraz o tym jak nieoczekiwanie pomógł nam również rosyjski MSZ – przeczytacie we FRONTSTORY, a także w technicznej analizie Domaintools.

Alicja Pawłowska
Researcherka OSINT FRONTSTORY

3

Przed wakacyjną przerwą w Podcaście Śledczym przygotowaliśmy dla Was historię gęstą jak złodziejska ballada. Są w niej: narkotyki, fałszywe nazwiska, szemrani arystokraci, a nawet… pomnik Kargula i Pawlaka w dolnośląskim Lubomierzu. A przede wszystkim – bezczelna szajka, która okradła ludzi w całej Europie na prawie 3 miliardy.

Historię gigantycznej afery Juicy Fields opowiadamy w pierwszym odcinku, zaś w drugim – ustalamy, gdzie bandyci uczyli się złodziejskiego fachu.

Słuchaj na Youtube, Spotify, Apple Podcasts i zaobserwuj Podcast Śledczy, by nie przegapić kolejnych odcinków.

 

Wierzymy, że dziennikarstwo śledcze to dobro publiczne.
Zostań naszym patronem, wesprzyj nas na Patronite.

Wspieraj Autora na Patronite
2

Lobbysta firmy Huawei przechwala się, że przy pomocy łapówek i luksusowych prezentów można korumpować europosłów. Po co? Między innymi dlatego, by mieć wpływ na decyzje dotyczące 5G, standardu telekomunikacyjnego w Unii. W centrum afery jest niejaki Valerio Ottati, który nie tylko wręcza pieniądze decydentom, ale i fałszuje dokumenty, by zatrzeć ślady korupcji.

Ta niepokojąca historia pokazuje, jak daleko jest w stanie się posunąć chiński Huawei, żeby zdobyć i utrzymać przyczółki w Europie. Nie poznalibyśmy jej, gdyby nie praca dziennikarzy śledczych z portalu Follow The Money

Koniecznie poczytajcie o tej bulwersującej aferze tutaj.

4

Wyobraź sobie, że twoje prywatne dane trafiają do internetu bez twojej zgody. Tak właśnie działa doxing – jedno z najpoważniejszych naruszeń prywatności w sieci. 

Właśnie o nim porozmawiamy w trakcie naszego webinaru. Dowiecie się, dlaczego amatorskie wyszukiwania w internecie przekształciły się w systematyczne kampanie, których celem są żołnierze i ich bliscy. Ilu ochotników walczących na froncie zostało zaatakowanych w ten sposób? Jak działa sieć stron internetowych i kanałów na Telegramie, które zajmują się doxingiem? Kto tworzy kanały Wikipedii i Telegramu wspierające Kreml? Dlaczego doxing jest problemem dla systemów prawnych w Europie?

Dołącz do nas, aby porozmawiać o wciąż mało znanym, ale niebezpiecznym elemencie infrastruktury wojny informacyjnej Kremla. Uwaga: webinar w języku angielskim!

Data: 16 lipca 2025
Godzina: 11:00–12:00

Prelegenci:

Anastasiia Morozova – FRONTSTORY.PL, Vsquare.org

Kacper Rękawek – Międzynarodowe Centrum ds. Przeciwdziałania Terroryzmowi
Maciej Jan Broniarz – ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, CERT NGO / Decode9
Moderator: Pekka Kallioniemi – vatniksoup.com

1

Na jakiej stronie w sieci znalazłam informację, że współzałożyciel kanału na Telegramie jest objęty sankcjami? W tej samej witrynie znajdziecie również informacje o ludziach i firmach wspierających działania Rosji, o producentach broni i propagandystach. O jaką stronę chodzi? 

Odpowiedź wyślij do nas na newsletter@frontstory.pl.

ODPOWIEDŹ NA POPRZEDNIĄ ZAGADKĘ: 

Dostaliśmy żądanie sprostowania po tekście o Juicy Fields od kancelarii Żyglicka i Wspólnicy, zdjęcie z urodzin grafa można znaleźć na LinkedIn.

Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!

Używamy zewnętrznej usługi Ecomail. Zapisując się na newsletter Frontstory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Ecomail w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Ecomail.

 

CZYTAJ WIĘCEJ