Alicja Pawłowska
Ilustracja: Aleksandra Ołdak
9 lipca 2025
W tym tygodniu mamy dla was nasze nowe śledztwo, tym razem o doxingu. To dziwne słowo jest prostym jak bejsbolowa pałka narzędziem rosyjskich operacji wpływu – oznacza publikowanie w sieci wrażliwych danych przeciwników Kremla.
Wraz z Anastasiią Morozovą prześledziłyśmy, jak działają rosyjskie grupy doxingowe, od telegramowego kanału trackanazimerc po stronę foreigncombatants. Sprawdzałyśmy, ile ofiar już namierzyły, z jakich krajów pochodzą i jakie dane upubliczniają w sieci.
Przy pracy nad tym tekstem zastanawiałyśmy się, gdzie kończy się OSINT (gromadzenie informacji z otwartych źródeł w sieci), a zaczyna doxing (OSINT połączony ze świadomym narażaniem innych na niebezpieczeństwo)?
Granica nie leży w narzędziach, ale w motywacjach i skutkach poszukiwań w sieci.
Przełom w śledztwie dała nam współpraca z platformą DomainTools i jej programem dla dziennikarzy śledczych. Dzięki wspólnej analizie udało nam się ustalić, że za jedną z doxingowych stron stoi niejaki Oleg Makarov – i to odkrycie pchnęło całe śledztwo do przodu.
O tym jak firma z Seszeli zaprowadziła nas do Rosji, co ma z tym wspólnego opustoszałe biuro na przedmieściach Bratysławy oraz o tym jak nieoczekiwanie pomógł nam również rosyjski MSZ – przeczytacie we FRONTSTORY, a także w technicznej analizie Domaintools.
Alicja Pawłowska
Researcherka OSINT FRONTSTORY

Przed wakacyjną przerwą w Podcaście Śledczym przygotowaliśmy dla Was historię gęstą jak złodziejska ballada. Są w niej: narkotyki, fałszywe nazwiska, szemrani arystokraci, a nawet… pomnik Kargula i Pawlaka w dolnośląskim Lubomierzu. A przede wszystkim – bezczelna szajka, która okradła ludzi w całej Europie na prawie 3 miliardy.
Historię gigantycznej afery Juicy Fields opowiadamy w pierwszym odcinku, zaś w drugim – ustalamy, gdzie bandyci uczyli się złodziejskiego fachu.
Słuchaj na Youtube, Spotify, Apple Podcasts i zaobserwuj Podcast Śledczy, by nie przegapić kolejnych odcinków.

Lobbysta firmy Huawei przechwala się, że przy pomocy łapówek i luksusowych prezentów można korumpować europosłów. Po co? Między innymi dlatego, by mieć wpływ na decyzje dotyczące 5G, standardu telekomunikacyjnego w Unii. W centrum afery jest niejaki Valerio Ottati, który nie tylko wręcza pieniądze decydentom, ale i fałszuje dokumenty, by zatrzeć ślady korupcji.
Ta niepokojąca historia pokazuje, jak daleko jest w stanie się posunąć chiński Huawei, żeby zdobyć i utrzymać przyczółki w Europie. Nie poznalibyśmy jej, gdyby nie praca dziennikarzy śledczych z portalu Follow The Money

Wyobraź sobie, że twoje prywatne dane trafiają do internetu bez twojej zgody. Tak właśnie działa doxing – jedno z najpoważniejszych naruszeń prywatności w sieci.
Właśnie o nim porozmawiamy w trakcie naszego webinaru. Dowiecie się, dlaczego amatorskie wyszukiwania w internecie przekształciły się w systematyczne kampanie, których celem są żołnierze i ich bliscy. Ilu ochotników walczących na froncie zostało zaatakowanych w ten sposób? Jak działa sieć stron internetowych i kanałów na Telegramie, które zajmują się doxingiem? Kto tworzy kanały Wikipedii i Telegramu wspierające Kreml? Dlaczego doxing jest problemem dla systemów prawnych w Europie?
Dołącz do nas, aby porozmawiać o wciąż mało znanym, ale niebezpiecznym elemencie infrastruktury wojny informacyjnej Kremla. Uwaga: webinar w języku angielskim!
Data: 16 lipca 2025
Godzina: 11:00–12:00
Prelegenci:
Anastasiia Morozova – FRONTSTORY.PL, Vsquare.org
Kacper Rękawek – Międzynarodowe Centrum ds. Przeciwdziałania Terroryzmowi
Maciej Jan Broniarz – ekspert ds. cyberbezpieczeństwa, CERT NGO / Decode9
Moderator: Pekka Kallioniemi – vatniksoup.com

Na jakiej stronie w sieci znalazłam informację, że współzałożyciel kanału na Telegramie jest objęty sankcjami? W tej samej witrynie znajdziecie również informacje o ludziach i firmach wspierających działania Rosji, o producentach broni i propagandystach. O jaką stronę chodzi?
Odpowiedź wyślij do nas na newsletter@frontstory.pl.
ODPOWIEDŹ NA POPRZEDNIĄ ZAGADKĘ:
Dostaliśmy żądanie sprostowania po tekście o Juicy Fields od kancelarii Żyglicka i Wspólnicy, zdjęcie z urodzin grafa można znaleźć na LinkedIn.