Wojciech Cieśla
Ilustracja: Aleksandra Ołdak
2 kwietnia 2025
Jadę przez piękną Suwalszczyznę. Jak północno-wschodnia Polska długa i szeroka, na banerach widać głównie dwóch kandydatów – Sławomira Mentzena i Grzegorza Brauna. Dziś, na tydzień przed jego konwencją wyborczą, przyjrzyjmy się temu drugiemu.
Gdyby kluczem do władzy w Polsce były zasięgi w mediach społecznościowych, Braun – antysemicki, antyukraiński i antydemokratyczny polityk – mógłby mówić o sukcesie.
Jego konto na Tiktoku ma zaledwie 158 tys. obserwujących, ale na wszystkich social mediach w marcu przekaz kandydata- antyszczepionkowca dotarł aż do 49 mln. odbiorców. Na samym Tiktoku – do 6,2 mln (dane: Brand24).
O sukcesie w wyborach Braun wciąż może jedynie pomarzyć – popiera go (w zależności od sondażu) od 0,5 do 2 proc. badanych, nie ufa mu zaś najwięcej z nich. Ale Braun to ekstremista – i happener, który wie, jak w kampanii pogrywać nienawiścią. W marcu dwa razy liczba wzmianek na jego temat wystrzeliła w górę. Dlaczego?
18 marca kandydat odwiedza Opole – i na rynku miasta niszczy wystawę poświęconą społeczności LGBT+. Filmik z tej akcji ma 670 tys. wyświetleń, rozsiewać się pomaga mu konto Marcina Roli, prawicowego patostremera. Na TikToku wzmianki o tej akcji generują 1,9 mln wyświetleń.
20 marca kolejny skok – kolejny filmik, kilkanaście wzmianek i 500 tys. wyświetleń. Powód: kompletnie nieistotna informacja, że Braun i Janusz Korwin-Mikke tworzą formację polityczną o nazwie Kobra (ta, jeśli stanie się partią, będzie już siódmą założoną przez Korwina- Mikkego).
W sumie między 18 a 20 marca Braunowi skacze liczba obserwujących – wcześniej przybywało ich dziennie około setki, teraz w trzy dni ponad 5 tysięcy.
Czy wiecie, że aby mieć zasięgi na TikToku, nie trzeba promować filmików na TikToku? Wystarczy przekierować ruch z innych miejsc – na przykład z rosyjskiego Telegrama.
I tu robi się ciekawie: na Telegramie znaleźliśmy bowiem siatkę pięciu powiązanych ze sobą grup, które łącznie obserwuje ponad 22 tys. osób. Grupy regularnie powielają skrajnie prawicowe treści, promują agendę Brauna i dystrybuują filmiki z hasztagiem #Braun2025.
Moderują je tzw. boty-menedżery – to techniczne rozwiązanie do automatyzacji treści i koordynacji grup. Administratorem wszystkich pięciu grup jest jedno konto. Nie wiemy, kto za nim stoi, Wiemy, że należy do kilku dużych, publicznych i skrajnych grup, m.in. „Polacy w Moskwie”, „Ruski statek” czy „Strażnicy wolności”. Tę ostatnią już opisywaliśmy – jest jednym z największych źródeł prorosyjskiej dezinformacji na Telegramie.
Innym administratorem grup z rosyjskiej platformy jest konto, które subskrybuje m.in. kanały Niezależnego Dziennika Politycznego i Lege Artis (to znane kanały kremlowskiej propagandy ) oraz jest aktywne na czacie „Międzynarodowy czat przyjaciół Rosji” (prowadzonego cyrylicą).
Wojciech Cieśla
Naczelny FRONTSTORY
W październiku 2022 r. przed gejowskim klubem nocnym Tepláreň w centrum Bratysławy uzbrojony napastnik zabija dwóch bywalców klubu i rani kelnerkę. Ucieka z miejsca zbrodni – i wkrótce popełnia samobójstwo.
To było zbrodnia motywowana nienawiścią, ale nie jedyna, jaką planował. Jego kolejnymi ofiarami mieli się stać słowaccy politycy kojarzeni z lewicą.
Słowacka policja przyjęła, że akcja była incydentem, a zabójca „samotnym wilkiem”. Amerykańska telewizja PBS, reporterzy ProPublica i nasi partnerzy ze słowackiego ICJK ustalili, że należał do internetowej, tajnej sieci zwanej Terrorgramem – od nazwy rosyjskiej aplikacji Telegram, przez którą kontaktują się konspiratorzy. To siatka szerząca ekstremizm i przemoc białych supremacjonistów – skanalizowany terror, który nie zna granic i kordonów.
W „The Rise and Fall of Terrorgram” reporterzy A.C. Thompson i James Bandler pokazują coś, co daje do myślenia: radykalizacja sprawcy nastąpiła całkowicie online, wyłącznie poprzez konsumpcję i promocję pełnych nienawiści, spiskowych teorii.
Kandydatowi Braunowi z pewnością służy TikTok, być może służą też wywiady, w których nie musi się bać trudnych pytań. Jak się nazywa sala, w której w marcu tego roku przeprowadzono z nim ten wywiad?
Odpowiedź możesz wysłać na newsletter@frontstory.pl.
DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRYBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY