Anna Gielewska
Ilustracja: Aleksandra Ołdak
7 sierpnia 2024
Półmetek wakacji zaczął się historyczną wymianą więźniów między USA i Rosją. Na lotnisku Wnukowo rosyjskich szpiegów wymienionych za więźniów politycznych powitał Władimir Putin.
Jednym z zachodnich dziennikarzy, którzy wrócili do domu z rosyjskiego łagru, jest reporter „Wall Street Journal” Evan Gershkovich. Za jego aresztowaniem stał szef FSB Władysław Mienszczikow. Jego majątek przybliża nam najnowsze dziennikarskie śledztwo The Insider – Mienszczikow jest uwikłany w korupcyjny układ związany z rosyjską firmą obronną, a drogie nieruchomości i firmy są zarejestrowane na nazwiska jego krewnych.
Podczas gdy pozycja Mienszczikowa na Kremlu ma słabnąć, Putin zacieśnia krąg zaufanych. Jednym z najbliższych doradców Putina stał się były oficer służb specjalnych Dmitrij Mironow – jego postać przybliża śledztwo niezależnych rosyjskich dziennikarzy z Istories, opublikowane przez OCCRP. Putin ma nazywać Mironowa „moim małym synkiem”.
Anna Gielewska
Wicenaczelna FRONTSTORY
Na FRONTSTORY publikowaliśmy wiele historii o rosyjskich operacjach wywiadowczych i kampaniach wpływu w Polsce i Europie Środkowej. Pisaliśmy też o powiązaniach biznesowych z rosyjskim kapitałem i próbach omijania sankcji. Szykujemy kolejne publikacje na ten temat – a w międzyczasie polecam dogłębną rozmowę z łowcą rosyjskich szpiegów, byłym oficerem węgierskiego kontrwywiadu, Ferencem Katreinem, opublikowaną w naszym portalu anglojęzycznym VSQUARE.
Złapałeś rosyjskiego szpiega? Możesz najpierw spróbować go odwrócić, zaoferować pracę podwójnego agenta – z pomocą Brytyjczyków, Francuzów lub Amerykanów. Jeśli to się nie uda, można go wydalić i odesłać do Moskwy. Ferenc szczegółowo opisuje, w jaki sposób sojusznicze agencje współpracują, żeby utrudnić działalność rosyjskich służb pod przykryciem dyplomatycznym.
Tip: jeśli wolisz czytać po polsku, użyj Google translate do przetłumaczenia wywiadu Ferenca i śledztw anglojęzycznych. Przy długich publikacjach najprościej zainstalować wtyczkę w przeglądarce i tłumaczyć całą stronę.
Pozostając w nurcie szpiegowskim, w sam raz na wakacje, polecam zimnowojenne klasyki Bena MacIntyre’a. Jeśli jeszcze nie czytaliście „Szpiega wśród przyjaciół”, opowieści o Kimie Philbym – podwójnym agencie, który przez lata zdradzał Rosjanom szczegóły najtajniejszych operacji Zachodu, to najwyższy czas nadrobić lekturę. Philby doszedł aż do stanowiska szefa operacji kontrwywiadowczych MI6, gdzie odpowiadał za… zwalczanie sowieckiej dywersji w Europie Zachodniej. Był częścią „Piątki z Cambridge”, siatki wysoko postawionych agentów rosyjskich służb. Książka MacIntyre’a opiera się na odtajnionych dokumentach brytyjskich służb. Do kompletu warto obejrzeć 6-odcinkowy serial „A spy among friends” (dostępny na platformach streamingowych).
Jak wpadł Philby? W jego ostatecznym rozpracowaniu (zajęło 30 lat) pomógł inny szpieg – tym razem pracujący dla MI6 Oleg Gordijewski, wysoki rangą oficer KGB, który przez lata współpracował z zachodnimi służbami. Jemu poświęcone jest kolejne znakomite śledztwo Bena MacIntyre’a „The Spy and The Traitor”, także oparte na niepublikowanych wcześniej dokumentach i archiwach. Działalność Gordijewskiego przyczyniła się do zakończenia zimnej wojny i pomogła ujawnić rosyjskie wtyczki, w tym Philby’ego. Sam Gordijewski wpadł, gdy CIA postanowiło odkryć, kto jest tak wysoko postawionym źródłem Brytyjczyków – i skierowało do tego swojego oficera, Aldricha Amesa. Nie wiedząc, że Ames był w rzeczywistości agentem sowieckim w amerykańskim służbach… Polecam!
|
|
DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY
Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!
Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.
Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.
Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.