Skip to content
Menu

 

 

Anastasiia Morozova

Ilustracja: Aleksandra Ołdak

6 listopada 2024

W tym tygodniu nie ma ważniejszego  tematu niż wybory w USA. W sieci natrafiłam na komentarz w języku niemieckim: „nasi czołowi politycy to marionetki. Czekamy na wytyczne z Waszyngtonu.”

Styl tego wpisu od razu przypomniał mi dokument z wycieku SDA (Social Design Agency – tajny rosyjski projekt propagandowy), który analizowaliśmy na Frontstory. W folderze „analiza i kreatywny” natrafiliśmy na szczegółowe instrukcje: “Komentarze do rozpowszechnienia – Niemcy: „Francuzi już przyznali, że USA szkodzą europejskiej gospodarce swoim gazem skroplonym. A nasi Scholz i Baerbock wciąż przyjmują uległą postawę wobec Ameryki.” Zadziwiające podobieństwo stylu wypowiedzi i narracji. Przypadek? Być może.

Anastasiia Morozova
Wicenaczelna FRONTSTORY

Natomiast służby amerykańskie w tym tygodniu wydały kilka komunikatów dotyczących prób wpływania na wybory przez Rosję. Przykład: “produkują filmy i tworzą fałszywe artykuły, aby podważyć legitymację wyborów, wzbudzić lęk wyborców co do procesu wyborczego i sugerować, że Amerykanie stosują wobec siebie przemoc z powodu preferencji politycznych.”

Amerykanie na razie nie podają szczegółów, w jaki dokładnie sposób Rosja manipuluje wyborcami. Te mechanizmy opisaliśmy precyzyjnie w  tekście „Pliki z fabryki trolli” – zachęcam do lektury każdego, kto jeszcze nie miał okazji.

 

Wierzymy, że dziennikarstwo śledcze to dobro publiczne.
Zostań naszym patronem, wesprzyj nas na Patronite.

Wspieraj Autora na Patronite

W poprzednim odcinku podcastu, pierwszym z serii “Echa Moskwy”, poznaliście Krzyśka Storego – naszego dziennikarza realizującego Podcast Śledczy. Opowiedział historię o rosyjskich szpiegach w taki sposób, że sama słuchałam jej z zapartym tchem, mimo że wcześniej pracowałam nad tym tekstem.

Kolejny podcast ukaże się za tydzień, więc tych, którzy nie mieli jeszcze okazji, zachęcam do wysłuchania odcinka o dywersjach w Polsce na zlecenie Rosji.

A co ugotowali “kreatywni” dla rosyjskiego odbiorcy? Na X (dawniej Twitter), rosyjskie boty, podszywając się pod mieszkańców Europy, rozpowszechniają dezinformację wymierzoną w Kamalę Harris, podczas gdy na Vkontakte (rosyjski odpowiednik Facebooka) aktywnie krytykowany jest Trump. Te odkrycia pochodzą z projektu Bot Blocker, gdzie można przeczytać więcej o metodach i efektach działania rosyjskich botów.

W Warszawie w listopadzie 2022 r. słońce świeciło tylko 44 godziny (norma to 51). Grudzień 2023 r. był trzecim najbardziej pochmurnym miesiącem od 1951 r., słońce pojawiło się zaledwie na 6 godzin. Tymczasem tegoroczny listopad rozpoczął się słonecznie – idealny czas na spacer! 

Z tej okazji po godzinach polecam urokliwą uliczkę Profesorską na Solcu, doskonałą na jesienną przechadzkę. A gdy już słońce zajdzie – można zanurkować w poszukiwaniu historycznej pogody (i nie tylko) w bazie wiedzy Wolfram Alpha.

Proponuję rozwiązać klasyczną zagadkę OSINT-ową – poszukiwanie nieruchomości. Znajdź, w którym roku, gdzie i za ile kupił dom założyciel Rocket Lab, firmy, która jest wiodącym dostawcą satelitów, podsystemów i komponentów statków kosmicznych.

Odpowiedź wyślij na adres newsletter@frontstory.pl.

ODPOWIEDŹ NA ZAGADKĘ Z ZESZŁEGO TYGODNIA: 

Każdy podcast opiera się o ogólnodostępny plik RSS – dzięki niemu tej samej audycji można słuchać w przeróżnych aplikacjach. W takim pliku zaszyte są różne dane na temat podcastu. Wystarczy więc znaleźć RSS Podcastu Śledczego (pomoże dowolna wyszukiwarka), by dowiedzieć się, że trzymamy pliki na platformie Anchor i używamy adresu podcast@fundacjareporterow.org. I tak, można na ten adres do nas pisać w podcastowych sprawach 😉

DZIĘKUJEMY ZA SUBSKRBOWANIE NASZEGO NEWSLETTERA, DO ZOBACZENIA ZA TYDZIEŃ! – ZESPÓŁ FRONTSTORY

Jeszcze nie subskrybujesz naszego newslettera? Zapisz się, żeby wpadał co tydzień prosto do Twojej skrzynki!

* pole wymagane
Zgoda

Zapisując się do Newslettera Frontstory wyrażasz zgodę na wysyłanie na wskazany adres regularnego newslettera i zaproszeń do wsparcia.


Jeśli zmienisz zdanie, wystarczy wybrać w stopce opcję „unsubscribe”. Możesz zapoznać się z polityką prywatności.

Używamy zewnętrznej usługi Mailchimp. Zapisując się na newsletter Frontstrory zgadzasz się, że Twoje dane zostaną przesłane do Mailchimp w celu przesyłania Ci naszych wiadomości. Więcej o polityce prywatności Mailchimp.

 

CZYTAJ WIĘCEJ